More

  Како живее најстарата жена на светот?

  - Advertisement -

  Како живее најстарата жена на светот: Не се откажува од малите задоволства
  Калуѓерката Андре во Франција, која има 118 години, е најстарата жена во својата земја, сега е најстарата жена во светот, по неодамнешната смрт на Јапонецот Кејн Танака, кој имаше 119 години, објави француската телевизија RMC.

  Сестра Андре, родена во Алес во 1904 година, наполни 118 години во февруари и живее во старечки дом во Тулон на југот на Франција.

  „Тоа е тажна чест. Не сакам паради. Немам суета. Чувствувам дека би бил подобар во рајот, но Господ не ме сака и не се гордеам со тоа. „Но, јас сум среќна поради моето семејство кое ме разгалува“, изјави таа за француската телевизија.

  Калуѓерката беше заразена со коронавирус двапати во последните месеци. Според лекарите во старечкиот дом, нејзиното здравје е добро и покрај болките поврзани со нејзината поодмината возраст.

  Лекарите рекоа дека сестра Андре не се откажува од мали секојдневни задоволства, како чоколадо и чаша пристаниште или вино. Обожава и газирана вода, која ја нарекува „вода што боде“.

  Сестра Андре, чие вистинско име е Лусил Рандон, стана калуѓерка на 40-годишна возраст. Пред тоа, таа 12 години беше гувернанта во буржоаските семејства во Марсеј. Во знак на почит кон нејзиниот постар брат, таа одлучила монашкото име да биде Андре.

  Работела во болница каде им помагала на постарите и на сираците, а се пензионирала на 75-годишна возраст во 1979 година. Сестра Андре отишла во домот за стари лица во Тулон во 2009 година, а таа е слепа веќе 12 години. Таа рече дека сè уште ужива во семејните посети.

  Жан Калман, која почина во 1997 година на 122-годишна возраст, сè уште го држи рекордот по долговечност во Франција.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img