More

  Како поминаа изборите за ЕУ ​​во Ирска?

  spot_img

  Двете главни коалициски партии во Ирска, Фајн Гаел и Фиана Фаил, освоија по четири од 14-те места предвидени за ирските европратеници на крајот од долгото пребројување на гласовите во петокот, додека главната опозиција Шин Фејн освои две места.

  Иако ова е добивка од едно место за Шин Фејн во споредба со изборите во 2019 година, партијата се надеваше дека ќе направи многу подобро на европските и локалните избори, одржани истиот ден. Партијата на крајот доби околу половина од гласовите на секоја од нејзините главни ривалски партии.

  Левичарската партија имаше анкети дури 35 проценти од гласовите неодамна во октомври, но таа тригодишна предност се стопи пред изборите во петокот минатиот петок, бидејќи повеќе гласачи ја наведоа имиграцијата како нивна главна грижа, наместо прифатливото домување, на кое Шин Фејн најмногу ја засновал својата политика.

  Тие добија 12 отсто од гласовите за прва предност на изборите за локални совети и 11 отсто на европските избори, на кои им беа потребни речиси шест дена за пребројување, поради покомплексниот пропорционален изборен систем во Ирска.

  Четирите места што ги освои Фине Гаел, централно-десничарската партија на премиерот Сајмон Харис и член на најголемото политичко семејство во Европскиот парламент на Европската народна партија (ЕПП), е едно место помалку од 2019 година.

  Партијата Fianna Fail, дел од групата либерали Обнови ја Европа, доби два повеќе во однос на последните избори.

  Повеќето од преостанатите места им припаднаа на независните кандидати, разновидна и веќе голема политичка сила во Ирска, која исто така постигна успех на локалните избори.

  Иако ниту еден кандидат од цврстата десница од Ирска не победи на европските избори, со што се спротивстави на поширокиот тренд на раст на десницата во ЕУ, еден истакнат антиимигрантски кандидат имаше релативно добро во изборната единица на југот на Ирска и на локалните избори екстремната десница кандидатите освоија неколку од 949 советнички места, што е исто така добивка од пред пет години.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img