More

  Јапонските власти ќе дадат зелено светло за пилула против ковид-19

  spot_img

  Јапонскиот премиер Фумио Кишида рече дека владата ќе размисли за давање условно, предвремено одобрување на пилулата за ковид-19, развиена од „Shionogi & Co Ltd“.

  – Ако клиничките испитувања ја потврдат безбедноста и ефективноста на лекот, би сакале веднаш да го разгледаме – рече Кишида на состанокот на парламентарната комисија што беше емитуван на телевизија.

  „Shionogi“ одделно извести дека новите резултати од тековното клиничко испитување на лекот, познат како „S-217622“, ​​покажале „значајна разлика“ во антивирусниот ефект во споредба со плацебото, како и подобрување на симптомите. Извршниот директор Исао Тешироги им рече на новинарите дека компанијата може да аплицира за рано одобрување на лекот веќе следната недела и дека е во состојба да испорача еден милион дози до крајот на март.

  Весникот „Mainichi“ претходно објави дека Јапонија размислува да дозволи „Shionogi“ да продава антивирусни орални таблети уште оваа пролет, откако и дала специјална дозвола на фармацевтската компанија да ја прескокне последната фаза од клиничкото испитување.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img