More

  Израелските сили ја напуштаат Ал Шифа: оставајќи мртви тела и урнатини зад себе

  spot_img

  Израелската армија се повлече од болницата Ал Шифа на северот од палестинската енклава. По нејзиното заминување, комплексот е толку уништен што болницата повеќе не може да обезбеди медицинска нега. Палестинците, исто така, пронајдоа неколку тела во областа по заминувањето на израелските сили.

  Израелската армија денеска ја потврди изјавата на палестинските власти дека ја напуштиле најголемата болница во Газа, Ал Шифа, бидејќи ја завршиле својата операција.

  За време на повлекувањето на израелските сили, според палестинските власти и очевидци, областа била цел на воздушни напади и гранатирања, со кои сакале да обезбедат покритие за повлекување на силите, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Палестинското Министерство за здравство соопшти дека израелските сили целосно ја уништиле областа и дека болницата повеќе не може да пружи нега. Степенот на уништување во комплексот и околните згради е многу голем“, најавија тие.

  Лекар потврдил за дописникот на АФП дека се откриени повеќе од 20 тела. Некои од загинатите го загубија животот откако беа прегазени од израелски возила кои тргнаа. Во меѓувреме, според германската новинска агенција dpa, Хамас објави дека откриле околу 300 тела.

  Војската објави и снимка на која се гледа, како што рече, оружје и пари запленети од болницата што им припаѓала на палестинското исламистичко движење Хамас и групата Исламски џихад. Хамас постојано ги отфрла обвинувањата дека оперира од Ал Шифа и други болници.

  Во меѓувреме, бројот на загинати во израелската војна, која започна откако Хамас го нападна Израел пред шест месеци, продолжува да расте во Газа. Во последниот ден починале уште 60 лица, а според Министерството за здравство најмалку 32.782 лица загинале, а над 75.000 се повредени.

  Израелската армија денеска соопшти дека од почетокот на војната загинале 600 израелски војници.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img