More

  Медиуми во ЕУ: Пекинг ја претвора Србија во свој Тројански коњ за влијание во Европа

  spot_img

  Кинескиот претседател Си Џинпинг е во Белград за да го зачува „Новиот пат на свилата“ затоа што Србија е една од главните поддржувачи за влијанието на Кина во Европа – медиумите во ЕУ оценуваат дека целта на Пекинг е да одржи долгорочна стратегија за „да ја подготви Кина за постамериканска иднина на Европа“.

  Ова особено го посочува италијанскиот дневен весник „Кориере дела сера“, кој сугерира дека „Си Џинпинг верува дека силата на врските на трансатлантските сојузници навистина не е загарантирана… и веројатно во некои аспекти е во право“.

  Сите коментатори укажуваат на моментално непремостливиот проблем на ЕУ – огромен дефицит во трговијата со Кина и заостанување во развојот на врвните технологии.

  Германскиот весник „Зидеоче цајтунг“ пишува дека комеморацијата по повод 25-годишнината од НАТО бомбардирањето на кинеската амбасада во Белград ќе произведе „впечатливи слики“ за публиката во Кина, но и на целиот „Глобален југ“ – светот надвор од Западот, за да укаже на „лицемерието“ на НАТО предводено од САД.

  Исто така, францускиот деловен весник „Лезеко“ смета дека „Пекинг ја претвора Србија во свој „тројански коњ“ за инфилтрација во Европа“ и наведува дека Кина веќе инвестирала многу во „новите патишта на свилата“ низ Србија.

  „Кина јасно ја гледа Србија како центар за нејзините инвестиции и влијание на стариот континент, а Белград очекува вредна финансиска поддршка од тоа петнаесетгодишно стратешко партнерство, како и Кина да биде „третиот столб“ на нејзината надворешна политика. се протега меѓу Европската унија и Русија“.

  АФП: ​​Продлабочување на односите со пријателска земја
  Француската агенција АФП известува со малку поинаков тон, наведувајќи дека Пекинг сака да ги продлабочи економските и политичките врски со таа пријателска европска земја.

  Кина инвестираше милијарди евра во Србија и на Балканот, особено во рударскиот и производствениот сектор, потсетува АФП и посочува дека Пекинг и Белград минатата година потпишаа договор за слободна трговија.

  Си пристигна во Белград синоќа по посетата на Франција.

  Пречекан со фанфари, Кси во Париз, според АФП, имал искрени разговори со францускиот претседател Емануел Макрон за трговските спорови, дури и за врските меѓу Пекинг и Москва, на кои западните земји гледаат со сомнеж во контекст на војната во Украина.

  Покрај Франција, има уште две земји кои Кси Џинпинг ги избра за своето прво патување во Европа од 2019 година. Тоа се Србија и Унгарија, кои важат за најпријателските земји на Русија и Кина на европскиот континент.

  Францускиот печат ја пренесе изјавата на српскиот министер за финансии Синиша Малог, кој за јавниот сервис РТС изјави дека денешните разговори ќе бидат фокусирани на „голем проект“.

  Улиците на Белград се украсени со кинески знамиња, а на билбордите пишува „топло добредојде за кинеските пријатели“.

  Посетата на Кси Џинпинг се совпаѓа со 25-годишнината од американското бомбардирање на кинеската амбасада во Белград, во кое загинаа три лица на 7 мај 1999 година.

  Амбасадата беше погодена за време на повеќемесечната кампања на НАТО за напади врз српски цели за време на војната во Косово.

  САД подоцна се извинија, велејќи дека застарените мапи предизвикале пилотот да погоди погрешна цел. Таа верзија никогаш не била потврдена од независни извори.

  Кси за белградскиот весник Политика напиша дека НАТО „бесрамно ја бомбардираше“ амбасадата.

  „Кинескиот народ го негува мирот, но никогаш нема да дозволи трагедијата на историјата да се повтори“, нагласи Кси, пофалувајќи го „слаткото пријателство“ меѓу Кина и Србија.

  Србите интервјуирани од АФП во Белград рекоа дека го поздравуваат доаѓањето на Кси Џинпинг.

  „Мислам дека тоа е одлична работа. Тоа е посета на претседателот на една од најмоќните земји во светот“, вели еден граѓанин.

  Претседателот на Кина вечерва отпатува за Унгарија, каде кинеските компании масовно инвестираат во фабрики за производство на батерии и електрични возила, додаде Франс прес.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img