More

  Дванаесет поштенски марки: Овошје и зеленчук со најмногу пестициди

  spot_img

  Околу 95 проценти од неоргански одгледуваните јагоди, лиснатите зеленило како што се спанаќот и кељот, блитвата и сенфот, грозјето, праските и крушите тестирани од владата на Соединетите Држави содржеле мерливи нивоа на пестициди, според Водичот за пестициди во производството од 2024 година.

  Нектарини, јаболка, пиперки и лути пиперки, цреши, боровинки и боранија ја сочинуваат листата на 12 најзагадени примероци на производи. Работната група за животна средина (EWG) ја нарече оваа храна „дванаесет марки“.

  Во претходните студии, пестицидите беа поврзани со предвремено породување, вродени малформации како што се дефекти на невралната туба, спонтани абортуси и зголемување на генетското оштетување кај луѓето. Изложеноста на пестициди исто така е поврзана со помал број на сперматозоиди, срцеви заболувања, рак и други нарушувања.

  Според истражувањата, најголем ризик се земјоделците кои користат или се изложени на пестициди. Мета-анализата од 2022 година покажа дека работниците изложени на пестициди имаат речиси пет пати поголема веројатност да имаат оштетување на ДНК, додека февруарската студија покажа дека децата изложени на рана возраст покажале послаб невроразвој од детството до адолесценцијата.

  Но, не се сите вести лоши. Авокадото, слатката пченка, ананас, кромид и папаја се на врвот на листата на „чистите петнаесет“ на конвенционално одгледани производи со најмалку траги на пестициди – скоро 65 отсто од овошјето и зеленчукот во таа група немале мерливи остатоци од пестициди, според на извештајот објавен во средата.

  „Чистата петнаесетка“ се состои од замрзнат сладок грашок, аспарагус, дињи, киви, зелка, лубеници, печурки, манго, слатки компири и моркови, пишува CNN.

  Измијте, излупете и исчистете
  Секоја година, американското Министерство за земјоделство и Управата за храна и лекови тестираат список на домашни и увезени производи. Вработените во министерството ги перат, лупат и чистат овошјето и зеленчукот како што тоа би го правеле потрошувачите, додека работниците од ФДА само ја бришат нечистотијата од производот. Овошјето и зеленчукот потоа се тестираат за повеќе од 250 различни пестициди, а резултатите се објавени на интернет.

  За 2024 година, истражувачите испитуваа податоци од 47.510 примероци од 46 неоргански овошја и зеленчук, а најголемиот дел од тестирањата ги изврши Министерството. Анализата на овие податоци откри траги од 254 пестициди во сите анализирани овошја и зеленчуци.

  Експертите објаснуваат дека списокот многу зависи од начинот на кој се одгледуваат овошјето и зеленчукот, па токсикологот Алексис Темкин забележува дека авокадото никогаш нема да биде загадено со пестициди како, на пример, јагодите кои растат веднаш над земјата, а нивната надворешна мембрана е исклучително порозна. .

  Извештајот е неправеден кон земјоделците
  Околу 70 отсто од неорганските производи тестирани од министерството и ФДА имаат нивоа на пестициди во рамките на законските граници дозволени од Американската агенција за заштита на животната средина. Тој факт го прави извештајот погрешен, рече Карл Винтер, почесен професор на Универзитетот во Калифорнија.

  „Дозата е токсична, а не нејзиното присуство или отсуство и таа доза ја одредува потенцијалната штета. Во многу случаи, би требало да бидете изложени на дози милион пати повисоки од оние на кои сме изложени за дури и да забележите какви било ефекти“, рече Винтер, зборувајќи во име на Алијансата за храна и земјоделство,

  Сепак, „законските нивоа не значат безбедни нивоа“, рече Темкин. Таа истакна дека имало моменти кога регулаторите дозволувале потенцијално опасните хемикалии, како што е пестицидот DCPA, да останат на пазарот долго откако научните истражувања покажале дека загриженоста е оправдана. Хербицидот беше поврзан со проблеми со тироидната жлезда со години пред ЕПА да објави во 2023 година дека хемикалијата претставува значителен ризик за здравјето на луѓето.

  Друг пример е хлорпирифос, пестицид поврзан со оштетување на мозокот кај децата и фетусот. Американската академија за педијатрија се приклучи на работната група за животна средина во 2017 година за да протестира против одобрувањето на хемикалијата од страна на ЕПА. Покрај тоа, пестицидите забранети од владата продолжуваат да се појавуваат на посевите што се продаваат во САД, според извештајот на EWG.

  „На пример, боранија сè уште покажува траги од ацефат, токсичен пестицид што ЕПА го забрани за употреба на боранија пред повеќе од 10 години“, рече Темкин. „Многу пестициди пронајдени на храната што спаѓа под „дванаесетте обележја“ се исто така забранети во Европската унија поради нивните негативни ефекти врз здравјето на луѓето“.

  Критичарите сметаат дека списокот со „дванаесет марки“ е навредлив за земјоделците кои се борат да растат и храна за продавање и прехранување на сопствените деца со истите производи, рече Стив Клемент, извршен директор на Пацифик Нортвест Треи Фрут.

  „Кога овој извештај е објавен, тоа е како некој да не навреди затоа што работиме толку напорно за да произведеме убав, здрав производ, а списокот со „дванаесет поштенски марки“ дава впечаток дека е нездрав“, вели Клемент. „Тоа е како да правиш нешто убаво за некого, а потоа тој се врти и те нарекува чудовиште“.

  Пексели
  Извештајот може да ги исплаши луѓето да не јадат овошје и зеленчук што им се потребни, рече Нил Нагата, чие семејство со децении одгледува органски и конвенционални јагоди во Оушансајд, Калифорнија. „Секогаш кога ќе излезе извештај или кога ќе се појави паника за увезените јагоди, гледаме дека нашата продажба опаѓа“, рече Нагата. „Ние не правиме ништо погрешно или неправилно, ние всушност произведуваме многу здрава, безбедна храна. Ние всушност живееме во поле со јагоди, а татко ми има 100 години, а мајка ми 97, а тие сè уште јадат јагоди“.

  Важно е да се јаде многу овошје и зеленчук, дури и конвенционално одгледани, рече Темкин од EWG. Органските производи не се похранливи, но студиите покажаа дека нивото на пестициди во урината на возрасните и децата може да се намали до 95 проценти откако ќе се префрлат на органска исхрана.

  Како да се намалат пестицидите во храната?
  Миењето на овошјето и зеленчукот пред јадење навистина го намалува нивото на пестициди, но „ниту еден метод на миење не е 100 проценти ефикасен за отстранување на сите остатоци од пестициди“, според Националниот информативен центар за пестициди.

  Со чисти раце, измијте ги и исчистете ги производите под млаз вода наместо да киснете за да ги отстраните повеќето пестициди, препорачува центарот на својата веб-страница.

  Сепак, не користете сапун, детергент и други комерцијални средства за натопување или чистење бидејќи не е докажано дека се поефикасни според FDA. Исушете го производот со чиста крпа или хартиена крпа за дополнително да ја отстраните моќта на бактериите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img