More

  Избегнал смрт: планинар за искачувањето на Триглав, кое било кобно за Србин

  spot_img

  Пред неколку дена 33-годишни и 42-годишни државјани на Србија доживеаја фатална несреќа во месноста Триглав. Со нив требаше да се искачи и Зоран Перњаковиќ, но во последен момент се предомисли. Тој за српските медиуми зборуваше за несреќата и зошто решил да не им се придружи.

  Како што објавивме, во вторникот, при систематски преглед на теренот, екипажот на полицискиот хеликоптер ги пронашол загинатите алпинисти кои во саботата наутро тргнале кон Триглав.

  Искачувајќи се во словенечки правец во северното лице на Триглав, паднале во длабочина и починале од тешки повреди, соопшти полициската управа во Крањ. Починатите државјани на Србија на возраст од 33 и 42 години во тешки услови се искачувале над снежната линија, по мешан снег и копнен терен.

  Алпинистот во последен момент се предомислил
  Попатно требаше да им се придружи и Зоран Перњаковиќ, планинар од Нови Сад, но во последен момент се предомисли. „Планот беше во сабота тројцата да се сретнеме на паркингот во подножјето на долината, а потоа во текот на денот да се качуваме, да се спуштиме, да се одмориме и да го продолжиме патувањето“, објасни Перњаковиќ, пренесува Мондо. рс, кои непосредно пред турнејата планинари од Словенија се распрашуваа за условите во висорамнините. Го советувале да не се искачува поради лошиот терен и временските услови.

  Истовремено, Перњаковиќ додаде дека информациите на словенечките алпинисти им ги пренел на планинарите и им рекол дека нема да им се придружи на искачувањето. „Им објаснив и писмено им испратив какви се условите, а исто така и дека никој од алпинистите нема намера да ја следи трасата што ја планиравме. Ми рекоа дека сепак ќе одат“, изјави Перњаковиќ.

  Иако чекал да му испратат порака или фотографија кога ќе стигнат до врвот, тоа никогаш не се случило. Кога забележал дека ниту еден од починатите не е активен на интернет, се загрижил. Во неделата му се јавила сопругата на еден од жртвите и го побарала контактот на другиот планинар, бидејќи сопругот не и одговорил.

  Северен ѕид Триглав Северниот ѕид Триглав е еден од најмоќните ѕидини на Јулијанските Алпи. Со широчина од 3.000 метри и висина од 1.000 метри и со околу 100 планинарски насоки, тој е еден од најпопуларните и најпопуларните ѕидини во Јулијце, пишува на веб-страницата Крањска Гора. (Фото: Крањска Гора.си)
  „Тогаш ме погоди. Прашав дали нејзиниот сопруг има навика да се јавува кога ќе стигне до врвот. Ми кажа дека тоа го прави постојано и затоа ѝ е чудно. Таа ми рече дека ќе го пријави исчезнувањето, а јас и реков дека пријавата ќе ја поднесам до Планинарската спасувачка служба на Словенија“, додаде тој. Според Перњаковиќ, автомобилот на загинатите планинари бил пронајден во подножјето на долината на паркингот, како и нивните вреќи за спиење. Покрај полицијата и екипажот на хеликоптерот, во потрагата по српските државјани учествувале и спасувачи од здружението ГРС Мојстрана. Најверојатно ги срушила лавина“, изјавил Перњаковиќ, пренесува Mondo.rs.

  Меѓу словенечките алпинисти со кои Перњаковиќ беше во контакт пред турнејата беше Андреј Хрибар, искусен планинар, планински тркач и скијач. Токму тој го советувал својот српски пријател да не се искачува, бидејќи условите во висорамнините не биле добри. Како што Хрибар му рекол на Slovenske novice, Перњаковиќ му се јавил двапати – последниот пат во петокот. „Врз основа на моите препораки за тогашните крајно опасни и невозможни услови во ѕидот, тој одлучи да не оди во правец. Затоа и денес е жив, за жал другите двајца веќе не се“, рече тој.

  Меѓу другото, Хрибар додаде дека како искусен планинар не разбира како размислувале двајцата српски државјани и зошто се туркале во правец на Словенија. „Тогаш ниту еден сериозен планинар не ни помислувал да влезе во такви тешки услови, кога имаше многу нов снег, набиен на дното, а надуен и во крупни горните делови. Едноставно не се влегува во вакво нешто, дури и ако возите 1.200 километри од Србија“, додаде тој за Slovenske novice.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img