More

  Додадете еден зачин во водата за чистење на подот: мравките ќе исчезнат за миг

  spot_img

  Многу животни се будат на пролет, вклучувајќи ги и мравките, кои често бараат храна во домовите и становите. Иако мравките се природни средства за чистење, понекогаш изгледаат како досадни и непожелни инсекти, но можете да се ослободите од нив по природен пат.

  Циметот, кој е природен инсектицид, ќе ви помогне да ги избркате мравките од дома.

  Иако повеќето луѓе уживаат во мирисот на цимет, мравките не го сакаат, а овој зачин има и некои антибактериски својства, па добро е да го користите додека го чистите подот, пишува Данас.

  Со една состојка добивате средство за чистење кое ги отфрла мравките без употреба на силни детергенти.

  Како да подготвите вода со цимет за бришење на подот?
  Во тенџере со две до три стапчиња цимет сварете 3,5 литри вода.

  Ако немате стапчиња цимет, заменете ги со две до три лажички мелен цимет. Откако ќе зоврие, исклучете го шпоретот и оставете ја течноста да се излади пред да ја додадете во корпата за џогер.

  За уште подобар ефект, можете да додадете неколку капки есенцијално масло од цимет во растворот. Ако планирате да користите само есенцијално масло, потребни ви се околу 15 капки за целата кофа.

  Сепак, вреди да се напомене дека мелениот цимет не е токсичен за домашните миленици, но есенцијалното масло може да предизвика некои несакани ефекти кај крзнените миленичиња, па затоа внимавајте колку капки користите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img