More

  Иванишевиќ: Знаев дека Новак ќе победи штом влезе во полуфинале

  spot_img

  Новак Ѓоковиќ во неделата го победи Јаник Синер со 6:3, 6:3 во речиси беспрекорно одигран меч за титулата на АТП финалето во Торино, со што стигна до рекордниот седми победнички трофеј на завршниот турнир во сезоната, а неговиот тренер Горан Иванишевиќ не се сомневаше во таквиот исход.

  „Кога Новак влезе во полуфиналето, знаев дека ќе го освои трофејот и дека вистинскиот Новак ќе се врати“, рече победникот на Вимблдон од 2001 година по финалето во неделата, мислејќи на „исчезнувањето“ на Ѓоковиќ по поразот на мечот од Синер во 2 коло од групната фаза на натпреварувањето, што можеше да го остави без пласман во полуфиналето.

  „Тој е најдобриот играч во историјата на тенисот. Но, со него не е лесно кога ќе загуби натпревар. Во средата (денот откако загуби од Синер) воопшто не го видовме“, откри Иванишевиќ по триумфот на неговиот штитеник.

  „До четврток не знаевме што ќе се случи, не знаевме дали одиме дома или треба да се подготвуваме за загревањето за дуелот со Хуркач. Чекавме и чекавме, а потоа дознавме дека ќе игра. Како и секое друго човечко суштество, тој мора да се справи со своите внатрешни борби… не е лесно, воопшто не е лесно. Тој е „број 1“, секогаш сака повеќе, секогаш сака да се подобрува“. додаде тренерот на Ѓоковиќ, кој четири и пол години работи со најдобриот тенисер во светот, од јули 2019 година.

  По победата над Синер, Ѓоковиќ изјави дека ова е „една од најдобрите сезони во неговата кариера“. Досега имаше 55 победи и само шест порази, освои три од четирите Грен слем трофеи, загуби само во финалето на Вимблдон и освои вкупно седум титули. Светскиот рекет број 1 изјави дека е горд на тоа како играл натпревари во нокаут фазата „против двајца од најдобрите играчи во светот, заедно со него и Медведев“.

  Со неговата оценка се согласи и Иванишевиќ, кој посебно го пофали 22-годишниот Италијанец.

  „Грешникот се приближува кон Алкараз. Тој покажа способност да освојува трофеи на Грен слем турнирите во следната година. Не се плаши од никого“, заклучи легендарниот хрватски тенисер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img