More

  Истражување: Популарни намирници кои ќе исчезнат во следните 100 години

  spot_img

  Неодамнешните истражувања покажуваат дека одредени видови храна би можеле да исчезнат до 2123 година, бидејќи луѓето ширум светот се повеќе го префрлаат својот фокус на одржливост и етичко јадење.

  Футуролозите предвидуваат дека храната како чоколадо, авокадо и морски плодови ќе падне во немилост, но тоа е затоа што се повеќе луѓе се загрижени за важноста на исхраната.

  Истражувањето на LNER покажа дека секој седми Британец верува дека до 2124 година сите оброци ќе бидат растителни, но многумина укажуваат на негативното влијание на исхраната што содржи производи од животинско потекло.

  Футурологот Робин Феген наведува дека и покрај тоа што многу луѓе не можат да си го замислат животот без чоколадо, тоа сепак може да „изумре“.

  Наместо тоа, одржливото какао може да стане нова замена, нудејќи ги истите слатки и пријатни вкусови како чоколадото или со помало влијание врз животната средина.

  „Одржливоста, етиката и исхраната стануваат сè поважни кога станува збор за храната. Генетската модификација може да значи дека можеме да направиме овие состојки да имаат вкус на чоколадо, овозможувајќи ни да уживаме во вкусен десерт, но во исто време да нудиме здравствени придобивки“, вели Феген.

  Тој објаснува и дека покрај тоа што тешко ќе се набавува какао дрвото, ќе се бараат и посебни услови за одгледување, а претпоставува дека луѓето ќе се свртат кон поедноставни алтернативи од нивната околина.

  „Благодарение на климатските промени, веќе гледаме драматичен пад на какао дрвото, па сосема е можно чоколадото природно да биде исфрлено од нашата исхрана, постепено заменето со лесно произведени, поодржливи алтернативи“; тој додаде.

  Или додека некои видови храна се очекува да исчезнат, тие би можеле да бидат заменети со црви и инсекти. Според истото истражување, дури 52 отсто од Британците се подготвени да јадат оброци на база на инсекти.

  Интересно е што 30 отсто од Британците предвидуваат дека до 2124 година нема да има таканаречена нездрава храна благодарение на генетските модификации и замени. Британците исто така се подготвени да ја намалат потрошувачката на месо, но 38 отсто рекле дека би размислиле да станат вегетаријанци или вегани.

  Всушност, секој петти Британец очекува авокадото да исчезне од нашата исхрана до 2123 година, заедно со морските плодови, пренесува Klix.ba.

  Според истражувањето на LNER, храната изложена на ризик од истребување во 2123 година се: морска храна/риба (36 проценти), говедско (30 проценти), свинско (28 проценти), тофу (27 проценти), мед (22 проценти), авокадо (20 проценти). ), наут (16 проценти), чоколадо (11 проценти) и млеко (11 проценти).

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img