More

  Испробајте ги овие пет активности за да согорувате калории цела есен

  spot_img

  Иако есента со себе носи пониски температури, времето сепак е совршено за активности на отворено. Доколку не сте љубител на теретана и воопшто на тренинзите во затворени простории, тогаш сигурно ќе ве интересира списокот на активности со кои цела есен можете да согорувате калории на отворено. Не станува збор за никакви нови активности, но секогаш е добро да се потсетите како можете да го поминувате времето надвор и да направите добро за вашето здравје и тело.

  Активностите со кои можете да согорите калории цела есен се:

  1. Одење
  Пешачењето е едноставна активност која има цела низа здравствени придобивки. Можете да шетате низ населбата, локалниот парк, насипот… Единствено важно е да се движите. За да бидете сигурни дека ќе одите на прошетка, веќе наутро можете да договорите со партнерот, пријателите, децата… заедничка прошетка во одреден дел од денот.

  2. Возење велосипед
  И ако не ви се пешачи, возењето велосипед е уште една активност во која можете да уживате во текот на есента. Со малку труд од ваша страна можете да согорите пристоен број калории за еден час, пишува Zapodzena.hr.

  3. Алпинизам
  Можеби планинарењето не е изводливо секој ден, но викендите може да се резервира за одење на ридовите. Само еден час трекинг, кој е мешавина од пешачење и планирање, може да согори над 500 калории, во зависност од тежината на искачувањето и тежината на ранец што го носите.

  4. Трчање
  Дури и пет минути трчање дневно може значително да придонесе за вашето здравје и кондиција. Благодарение на трчањето, мозокот работи подобро, расположението се подобрува, сонот е подобар, крвниот притисок е помал, а ризикот од кардиоваскуларни заболувања се намалува.

  5. Спортови на отворено
  Фудбал, кошарка, бордер, бадминтон… Сето ова се активности кои можете да ги правите на отворено цела есен. За точка пет, единствено важно е дека ќе ви треба друштво. Покрај тоа што ќе направите нешто добро за вашето здравје и ќе согорите калории, многу ќе се забавувате.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img