More

  Интер може да ја потврди својата 20-та шампионска титула во Италија со победа над градскиот ривал Милан

  spot_img

  Интер може да ја запечати 20-та титула во Серија А во својата историја и правото да носи втора ѕвезда на дресовите, на дербито против Милан следната недела, и покрај тоа што во неделата беше задржан на ремито 2-2 од Каљари на Сан Сиро.

  На шест натпревари до крајот, беганите лидери остануваат со 14 бода предност на врвот на табелата, бидејќи второпласираниот Милан, исто така, одигра нерешено 3-3 со претпоследниот Сасуоло.

  Така, победата во дербито ќе им донесе на избраниците на Симоне Инзаги недостижни 17 бода предност.

  Најдобрите четири екипи ремизираа, додека Јувентус, кој заостанува 20 бода на третото место, одигра реми без голови со градскиот ривал Торино, а изненадувањето на сезоната, Болоња, која заостанува уште четири бода, ремизираше 0:0 на домашен терен. до Монца.

  Натпреварот на петтопласираната Рома во Удинезе беше прекинат на 1:1 откако дефанзивецот на Рома, Еван Ндика, мораше итно да биде пренесен во болница поради болки во градите.

  Проблематичната сезона на шампионот Наполи продолжи, бидејќи дома ремизираше 2-2 против Фросиноне, нанесувајќи им удар на нивните надежи за пласман во европските натпреварувања. Тие се осми со 49 бодови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img