More

  Нова испорака на оружје за Украина: Макрон ветува ловци, Бајден муниција

  spot_img

  Украина може да очекува нови пратки оружје од своите сојузници. Францускиот претседател Емануел Макрон во четвртокот најави дека во рок од половина година ќе испратат борбени авиони Мираж 2000-5 на украинската армија и ќе ги обучуваат нивните пилоти. Дополнително вооружување ветуваат и САД, кои главно испраќаат муниција за ракетни системи и топови во Киев.

  Франција ќе испрати борбени авиони Мираж 2000-5 во Украина како дел од новата воена соработка и ќе обучува и украински пилоти, објави во четвртокот францускиот претседател Емануел Макрон. Колку авиони Париз треба да му обезбеди на Киев во борбата против руската агресија се уште не е познато.

  Новата помош за Украина Макрон ја најави во интервју за телевизијата ТФ1 и Франс 2, а за тоа се очекува денеска да зборува и на средбата со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Елисејската палата. Засега сè уште е во тек создавањето на коалиција на земји кои заеднички ќе и дадат на Украина нови борбени авиони за заштита на нејзината територија и воздушен простор, рече тој.

  Според него, пилотите би можеле да бидат обучени за управување со авиони ова лето. Процесот трае пет до шест месеци, што значи дека ќе биде завршен до крајот на годината, рече Макрон, додавајќи дека пилотите ќе бидат обучени во Франција. Тој најави дека Франција ќе опреми и обучи цела бригада од 4.500 украински војници кои ќе бидат подготвени за одбрана по враќањето во татковината.

  Францускиот претседател го спомена и барањето на Украина нејзините сојузници да испратат воени инструктори на нејзина територија, а со тоа дополнително да ја олесни работата на Киев во обезбедувањето доволен број на соодветно обучени војници. Франција ќе разговара за тоа заедно со своите партнери и ќе постапи во согласност со заедничката одлука, рече тој, а смета дека таквата одлука нема да значи влошување на ситуацијата.

  САД најавуваат и дополнителна пратка на оружје во вредност од 225 милиони долари. Пакетот ќе вклучува муниција за мобилни ракетни системи (HIMARS) и слично оружје, со кое украинските сили ќе можат да уништат цели од другата страна на украинско-руската граница додека го бранат Харков на границата со Русија. САД, меѓу другото, ќе испратат проектили за системите за противвоздушна одбрана HAWK, ракети Стингер кои војниците можат да ги користат за соборување авиони и хеликоптери, ракети Javelin за уништување тенкови, топови, гранати, оклопни возила и воени чамци, меѓу другото.

  Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Париз ќе се сретне и со својот украински колега Зеленски.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img