More

  Илјадници домови останаа без струја: Бурата Иша го попречи сообраќајот во Велика Британија и Шкотска

  spot_img

  Британската железничка мрежа беше нарушена, летовите беа откажани, а илјадници домови останаа без струја во понеделникот откако бурата Иша ја зафати земјата во текот на ноќта.

  Шкотска беше најтешко погодена од невремето бидејќи ударите на ветерот со брзина од над 144 км/ч предизвикаа откажување на сите железнички линии. Откажани се и десетици летови од аеродромите во Единбург и Глазгов.

  Возовите во некои делови на јужна Англија беа погодени, вклучително и услугите меѓу Лондон и аеродромот Гетвик.

  UK Power Networks соопшти дека ја вратила струјата во повеќето домови кои останале без струја во источна и југоисточна Англија, но околу 45.000 домови во Северна Ирска останале без струја.

  Преку Северното Море, аеродромот Шипхол во Амстердам во неделата откажа десетици летови закажани за понеделник како мерка на претпазливост поради силните ветрови што се очекуваа во Холандија.

  Авиокомпаниите исто така откажаа 102 лета до и од Даблин во неделата.

  Железничките услуги во Шкотска ќе бидат засегнати додека Network Rail Scotland не ги проверува пругите за штета по невремето, објави ScotRail на платформата за социјалните медиуми X.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img