More

  Играјќи баскет во Сомбор, Никола тренира за настап во Париз

  spot_img

  Српскиот кошаркарски ас Никола Јокиќ поминува квалитетно време во Сомбор. По престојот на тркачката патека во неговиот роден град со Богдан Богдановиќ, се појави видео на кое се гледа како центарот на Денвер игра „кошарка“ три на три на бетонскиот терен во неговиот роден град.

  Пред Јокиќ, најзвучното име на поширокиот список на Светислав Пешиќ за Олимписките игри во Париз, да почне да се подготвува со своите сограѓани, тој имаше причина да слави во неделата.

  Неговото грло Амстердам ЈМХ триумфираше на четвртата трка во трчање на тркачката патека КК Војвоѓанин во Сомбор, а триумфот го прослави со Богдановиќ на кого му беше врачен пехарот.

  Олимпискиот турнир во кошарка ќе се игра во Лил и Париз. Репрезентацијата на Србија е во група со САД, Јужен Судан и победникот од квалификациската група во Порторико, каде фаворити се Италијанците и Литванците.

  Никола Јокиќ сѐ уште официјално не го потврдил учеството на репрезентативните обврски летово. Минатата година го пропушти Мундобакетот во Манила, а пред две години со Србија се пласираше во осминафиналето на Евробаскетот.

  Јокиќ претходната НБА сезона ја заврши во второто коло од плеј-офот. Денвер Нагетс беа елиминирани во седмиот натпревар од полуфиналето на Западната конференција во пресметката со Минесота Тимбервулвс и не ја одбранија титулата.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img