More

  Фудбалерите на Конго испратија порака до светот

  spot_img

  Светот го потресе сцената пред полуфиналниот натпревар на Африканското фудбалско првенство, во кој репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска го победи ДР Конго со 1:0. Фудбалерите на Конго го искористија пеењето на националната химна на нивната земја пред натпреварот за впечатлив протест против бруталната граѓанска војна со милиони мртви и прогонети и незамисливи злосторства што континуирано ја потресуваат таа земја во изминатите три децении.

  Фудбалерите ја искористија можноста да испратат политичка порака од теренот, па во знак на протест против насилството и убиствата што се случуваат во нивната земја, со покриени усти и вперен „пиштол“ во главите ја слушаа националната химна.

  Луѓето во ДР Конго страдаат ужасно со децении, а во последно време најжестоките конфликти се во источниот дел на земјата меѓу редовната армија и бунтовничките паравоени сили. Поради ескалацијата на конфликтот, околу 1,5 милиони луѓе беа принудени да ја напуштат областа, додека стотици илјади од нив загинаа.

  Според проценките на меѓународните организации, над 6 милиони луѓе загинале во конфликтите во Конго во последните 30 години, а многу повеќе ги напуштиле своите домови. Околу 2 милиони деца се изложени на ризик да умрат од глад.

  Сето ова се случува во втората по големина африканска земја, која има 112 милиони жители и е исклучително богата со природни ресурси. И покрај тоа, ОН ја рангираат меѓу 33-те најнеразвиени земји во светот.

  Видеото со протестот на фудбалерите на Конго може да се види на следниот ЛИНК

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img