More

  И Трамп не е млад човек, но Бајден денес го слави својот најголем изборен хендикеп: И тоа покажува

  spot_img

  Колку и да се шегува на тоа или се обидува да го прикаже како знак на својата мудрост, американскиот претседател Џо Бајден, кој во понеделник го слави својот 81 роденден, многу добро знае дека годините му се и главниот хендикеп една година пред претседателските избори во 2024 година. .

  Во неодамнешниот говор пред работниците во автомобилската индустрија, Бајден се потсмеваше на загриженоста за неговата физичка подготвеност и ментална острина.

  Кога некој паднал за време на неговиот говор, прво прашал: „Дали е се во ред?“, а потоа додал: „Сакам новинарите да знаат дека тоа не сум јас“.

  Демократот Бајден е веќе најстариот претседател во американската историја, а доколку добие втор мандат, што би сакал, ќе има 86 години кога ќе ја напушти Белата куќа.

  Според неговиот последен систематски преглед во февруари, Бајден е во добра здравствена состојба, но гласањето за него значи обложување на тоа дека вака ќе биде до крајот на евентуалниот втор мандат.

  Сепак, анкетите покажуваат дека таков облог не ги возбудува Американците.

  Неодамнешното истражување спроведено во шест американски држави од Институтот Сиена, а објавено од Њујорк Тајмс, откри дека 71 отсто од гласачите веруваат дека Бајден е премногу стар за да биде претседател.

  Само 39 отсто го мислат истото за поранешниот претседател Доналд Трамп, кој на 77 години не е „кокошка“. Но, во последно време се почесто се доведуваат во прашање менталните способности на републиканецот, фаворит во трката за номинација на неговата партија.

  Поранешниот главен стратег на демократите, Дејвид Акселрод, откако ги виде резултатите од истражувањето, го повика Бајден да се запраша „дали се кандидира за личен или национален интерес“.

  Фокусирањето на годините не е фер, вели Стјуарт Џеј Олшански, кој студира долговечност на Универзитетот во Илиноис.

  „Стареењето не е исто како порано“, изјави Олшански за АФП.

  „Големите делови од населението кои ја достигнуваат својата осма деценија се целосно способни да бидат претседател или да прават што сакаат“, додаде тој.

  Пред изборите во 2020 година, Џо Бајден го намали бројот на своите патувања поради пандемијата.

  Но, овој пат, тој ќе мора да отпатува во Америка додека ги презема зголемените претседателски обврски.

  Иако неговиот лекар го опишува како „силен“, нема сомнение дека изгледот на Бајден ја демантира неговата возраст. Одењето му е многу вкочането, гласот му е често слаб и тешко се слуша, а говорот инаку му бил нејасен.

  Бајден сега влегува во претседателскиот авион Air Force One преку пократки скали, наместо понестабилните, но поголеми скали, кои му овозможуваат да позира близу до врвот.

  „Се чини дека многу луѓе се фокусираат на мојата возраст. Разбирам, верувајте“, рече претседателот во септември на состанокот со донаторите на Демократската партија.

  Во неколку наврати на шега изјави дека има 800 години. На состанокот со 37-годишниот чилеански претседател Габриел Бориќ, Бајден се пошегува: „Мојот единствен проблем со тебе е што си премногу млад“.

  Сепак, тој исто така редовно тврди дека неговата возраст е гарант на „мудроста“ за прашања од американскиот политички живот и превирањата во светот.

  Од генетски причини, Бајден и Трамп веројатно се таканаречени „надлежни“, термин што истражувачите го користат за да ги опишат луѓето кои остануваат фит на многу доцна возраст, смета Олшански.

  Тој тврди дека открил дека „биолошкото време поминува побавно“ за американските претседатели отколку за остатокот од населението.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img