More

  Евровизиската пејачка почина по тешко боледување

  spot_img

  Пејачката Сара Таварес почина на 45-годишна возраст, по долга и тешка битка со тумор на мозокот.

  Таварес починала во неделата во Лисабон, според португалските извештаи, според кои нејзината смрт била објавена од нејзиното семејство.

  Таа ја претставуваше Португалија кога натпреварот се одржа во Даблин, со песната „Chamar a Musica“ која го освои осмото место.

  Таа е родена 1978 година во Лисабон, а покрај пеењето, компонирала и свирела и повеќе инструменти.

  Првпат ѝ бил дијагностициран тумор во 2009 година, поради што била принудена да паузира од музичката кариера до 2018 година, пренесува Mirror.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img