More

  Хаос во Косово: Фрлен солзавец, се слушаат рафали. Вучиќ праќа војска?

  spot_img

  Припадници на косовската полиција влегоа во зградата на општина Звечан по солзавец и шок бомби. На улицата има огромно количество чад од солзавец и шок бомби, јавува РТС. Расправијата започнала кога полицијата ги повикала граѓаните да се оддалечат од зградата, што тие го одбиле. Фрлени се неколку шок бомби и солзавец, изјави за N1 Ана Марија Ивковиќ од радио Контакт плус.

  Луѓето со своите тела го затворија влезот во општината
  Луѓето се собраа пред зградата на општина Звечан и, како што претходно јави репортерот на радио Контакт плус, со телата го блокираат влезот. РТС јавува дека се вклучени вработените во овие институции.

  Наставата беше прекината на факултетите и училиштата во Косовска Митровица. РТС јавува и дека на патиштата во Лепосавиќ се поставени барикади, како и дека на тоа место се појавиле оклопни возила.

  Пред зградата на општината се распоредени голем број полицајци, со панцири и кациги, вели тој. Како што вели, им пришле на граѓаните за да разговараат со нив и да ги натераат да се преселат од нивното место пред зградата, што тие го одбиваат.

  Сирените првпат се слушнаа во потокот на Зуба
  Сирените, вели, прво се слушнале во Зубин Поток, а граѓаните, како што информира, добиле информација дека новоименуваниот градоначалник побарал интервенција на полицијата за да влезе во зградата на општината во Зубин Поток. Потоа се слушнале сирени во Лепосавиќ и Звечан, а и на тие места почнале да се собираат граѓани.

  Додека граѓаните на северот на Косово најмногу стојат пред општинските згради, недалеку од нив има и припадници на ЕУЛЕКС, КФОР и на косовската полиција.

  Вучиќ праќа војска на Косово?
  Српскиот претседател Александар Вучиќ нешто пред 14 часот издаде наредба до Армијата да ја подигне борбената готовност на највисоко ниво и од тој момент Армијата започна со активности, изјави министерот за одбрана Милош Вучиќ, пренесува N1 Србија.

  „Наредено е итно движење кон административната линија со Косово“, изјави Вучевиќ за ТВ Пинк во живо од центарот на Белград.

   

  Тој предупреди дека настаните на северот на Косово, каде владата во Приштина ги презема зградите на локалната самоуправа, не се игра, туку ја загрозуваат безбедноста на сите во регионот.

  Како што нагласи, армијата апсолутно ќе ја исполни наредбата на Вучиќ и ќе го брани суверенитетот на Србија и правото на живот на сите нејзини граѓани.

  „Јасно е дека се врши терор врз српската заедница на Косово“, заклучи Вучевиќ.

  Адвокатот од Косовска Митровица Марко Јакшиќ за Н1 изјави дека моментално е во Звечан каде, како што рече, се води мала војна.

  „Во Звечан има мала војна. Без причина, премиерот на Косово, Албин Курти, продолжи да врши репресии. Ова е врвот на неговото лудило и не знам што чека во Србија?! Дали навистина треба да заминеме од тука затоа што не ни даваат да живееме нормално? Однесувањето на специјалната полиција е неразумно варварско, јас сум запрепастен“, изјави Јакшиќ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img