More

  Г7 најави нови санкции против Русија, Орбан ја повика ЕУ да ги повлече

  spot_img

  Министрите за надворешни работи на Г7 во средата ја обвинија Русија за намерно ескалирање на тензиите откако рускиот претседател Владимир Путин нареди делумна воена мобилизација на резервистите за борба во Украина. Тие најавија и нови санкции против Русија. Унгарскиот премиер Виктор Орбан, пак, ги повика членките на Европската унија да ги повлечат санкциите против Русија до крајот на годинава.

  По состанокот на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк, министрите на Групата седум економски најразвиени земји „ја жалат намерната ескалација на војната од страна на Русија, вклучително и делумната мобилизација на резервистите и неодговорната нуклеарна реторика“, во изјавата во средата. ноќе.

  Тие најавија продолжување на целните санкции против Русија и ја потврдија својата посветеност на постојан економски и политички притисок врз Русија. Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел, кој исто така присуствуваше на состанокот, објасни дека ќе донесат нови рестриктивни мерки против поединци и економски сектори. Борел и министрите за надворешни работи на Канада, САД, Франција, Германија, Италија, Јапонија и Велика Британија исто така ги осудија најавените „виртуелни референдуми за суверена украинска територија“ во окупираниот Донбас и некои делови од другите окупирани украински територии.

  Тие нагласија дека со присуство на руски сили во овие области гласањето не може да биде ниту слободно ниту фер. Путин нареди делумна мобилизација во средата, еден ден откако проруските власти во четири региони на Украина окупирани од руските сили најавија претстојни референдуми за приклучување кон Русија. Референдумите во Луганск, Доњецк, Керсон и Запорожје треба да се одржат од 23 до 27 септември.

  Министрите за надворешни работи на Г7 го повторија своето ветување дека ќе ги завршат подготовките за воведување ограничување на цената на руската нафта. Тие, исто така, ја повикаа Русија да и ја врати контролата на Украина врз нуклеарната централа Запорожје, која веќе подолго време е окупирана од руските сили.

  Орбан повика на повлекување на санкциите до крајот на годината
  Унгарскиот премиер Виктор Орбан, пак, ги повика членките на Европската унија да ги укинат санкциите против Русија најдоцна до крајот на годинава. Според провладиниот весник „Маѓар Немзет“, Орбан на конгресот на неговата партија Фидес во средата вечерта нагласил дека санкциите против Москва на Европејците ги вовеле бриселските бирократи. „Санкциите придонесуваат за економските проблеми, енергетската криза и инфлацијата“, рече Орбан, според странските агенции за печат, на партискиот состанок одржан зад затворени врати во одморалиштето Балатоналмади на езерото Балатон.

  Според него, со укинувањето на санкциите, цената на бензинот веднаш би паднала за 50 отсто, а би почнала да се намалува и инфлацијата. Без санкции против Русија, Европа ќе ја врати силата и ќе може да ја избегне рецесијата што и се заканува, рече Орбан, според весникот, и го повтори својот став дека санкциите и штетат на Европа повеќе отколку на Русија.

  Пораката од партиската средба Орбан ја објави и на социјалната мрежа Фејсбук. „Санкциите од Брисел ја турнаа Европа во енергетска криза“, напиша тој.

  Унгарскиот премиер има добри односи со рускиот претседател Владимир Путин. Досега тој ги поддржуваше санкциите на ЕУ против Русија, но преговараше за исклучок за Унгарија во врска со ембаргото на руската нафта. Унгарија е една од најпроруските земји на ЕУ, која е силно зависна од рускиот гас и нафта, а Русија исто така гради нуклеарна централа за Унгарија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img