More

  Грчките власти: Расчистувањето на теренот на местото на авионската несреќа со оружје напредува

  spot_img

  Операцијата за расчистување на теренот на местото на падот на украинскиот авион, кој превезуваше муниција од Србија, напредува забрзано и на неа работат осум тимови експерти, јавува во билтенот грчката агенција АНА – МПА, повикувајќи се на соопштението. на грчките власти.

  Областите каде што е во тек расчистувањето се оградени со бодликава жица, а целата пронајдена муниција се собира и се испраќа на проверка, а потоа се уништува, се додава во билтенот испратен од Амбасадата на Грција во Белград.

  Локалните власти изјавија дека нема траги од радиоактивност и дека мерењата не покажале ништо што предизвикува загриженост. Од местото на несреќата беа собрани примероци од почвата и водата, а резултатите се очекуваат наскоро, се додава.

  Агенцијата АНА ја пренесе и изјавата на шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, кој повторил дека српската страна требало да ги информира грчките власти за содржината на товарот на авионот што се урна кај Кавала и додаде дека тоа е причината за Демаршот на Грција кон Србија.

  Поради вмешаност на Украина, беше направен демарш и против таа земја, додаде тој.

  „Побаравме објаснувања од двете земји. „Очигледно е дека, според постоечките правила и прописи, Србија требаше да ја извести Грција за тоа што превезува тој конкретен авион, за неговиот товар“, рече Дендијас.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img