More

  Граната од Првата светска војна е најдена при ископ на јаловина во Суводол

  spot_img

  При ископ на јаловина во кругот на РЕК Битола, Рудник „Суводол – Јагленов Систем”, вчера била пронајдена неексплодирана артилериска граната калибар 75мм од Првата светска војна, соопшти полицијата.

  Увид извршила екипа од СВР Битола, а гранатата била безбедно подигната од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување Битола.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img