More

  Градоначалникот на Авдијивка: Руските сили силно го напаѓаат градот

  spot_img

  Руските сили кои со месеци се обидуваат да ја опколат Авдијивка на истокот на Украина силно го напаѓаат тој град, изјави градоначалникот.

  „За жал, непријателот не притиска од сите страни, нема ниту еден дел од нашиот град што е повеќе или помалку мирен. Напаѓаат со многу силни сили“, рече градоначалникот Виталиј Барабаш во директно ТВ обраќање.

  Неколку дена претходно, градоначалникот Барабаш извести дека ситуацијата е „критична“ на некои места, додека руската армија ги удвои напорите да го освои тој разурнат индустриски град.

  Тој денеска изјави дека метеоролошките услови и калта не им дозволуваат на руските војници да користат возила, но дека ситуацијата се уште е многу „жешка и тешка“.

  „Тоа е едноставно нереално на некој начин“, рече тој.

  Тој исто така рече дека во последните 24 часа биле истрелани 50 гранати и извршени над 30 воздушни напади врз Авдијивка, каде и покрај борбите и големите разурнувања сè уште живеат 941 цивил.

  Барабаш во вторникот објави дека имало првите улични борби во индустрискиот град во источна Украина со изолирани групи „саботери“ и руски доушници.

  Телевизијата Телеграф Дип Стејт, блиска до украинската војска и следена од повеќе од 600.000 луѓе, објави дека ситуацијата е „критична и хаотична“ во Авдијевка, каде руските трупи на некои места напредуваат, а на други се враќаат назад.

  Според Rybar TV, која е блиска до руската војска и ја следат повеќе од 1,1 милион луѓе, руските сили напредуваат на север и исток од градот и се затвораат во линиите за снабдување на украинските војници.

  Руските сили со месеци се обидуваат да ја опколат Авдијевка, каде што украинските војници се наоѓаат на утврдените позиции. Тоа е едно од најголемите жаришта на фронтот по неуспехот во летната украинска контраофанзива.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img