More

  Големи напади врз Украина, оштетување на браната на најголемата хидроцентрала на реките Днепар

  spot_img

  Русија ја нападна Украина ноќе со околу 90 проектили и 60 беспилотни летала. „Непријателот во моментов го врши најголемиот напад врз енергетската инфраструктура на Украина во последно време“, предупреди украинскиот министер за енергетика Герман Галушченко.

  Руските сили ја нападнаа Украина ноќе со околу 90 проектили и 60 дронови, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски.

  Во еден од овие напади беа уништени далноводите со кои се снабдува нуклеарната централа во Запороже, а напаѓачите ја погодија и браната на најголемата хидроцентрала на реката Днепар.

  „Непријателот во моментов го врши најголемиот напад врз украинската енергетска инфраструктура во последно време“, предупреди на Фејсбук министерот за енергетика Герман Галушченко. Според француската прес агенција, рускиот напад уништил една од двете врски на нуклеарната централа Запорожје, која инаку не работи.

  Украинскиот оператор на мрежата на нуклеарни централи Енергоатом предупреди дека ситуацијата е исклучително сериозна и дека постои опасност од вонредна состојба.

  Во меѓувреме, националниот дистрибутер на електрична енергија Укренерго објави дека седум региони се соочуваат со прекин на електричната енергија како резултат на нападите, во кои се оштетени десетици енергетски објекти. Најлошо е во регионите Харков, Одеса, Кировоград и Дњепропетровск.

  За време на рускиот напад на браната на реките Днепар во областа Запорожје, проектил погодил тролејбус, убивајќи ги неговите патници, напиша Петро Андриушченко, советник на градоначалникот на окупираниот Мариупол.

  Според Зеленски, „светот јасно ги гледа целите на руските терористи: електрани и инсталации за снабдување со енергија, хидроелектрична брана, обични станбени згради, дури и тролејбус“.

  Нападите зафатија многу делови од земјата. Голема материјална штета и жртви се пријавени од регионите Запорожје на југоисток и Хмелницки на западот на земјата, меѓу другите. Според МВР, во второто загинале најмалку две лица, а уште осум се повредени. Шест лица се повредени во Запорожје, три лица се водат за исчезнати на местото на нападите.

  Соединетите Држави ја повикаа Украина да ги запре нападите врз руската енергетска инфраструктура, бидејќи тие би можеле да ги зголемат цените на нафтата и да ги загрозат нафтоводите на руска територија што ги користат американските компании, објави денеска британскиот весник „Фајненшл тајмс“. Високите цени на нафтата особено ја загрижуваат Белата куќа пред претстојните претседателски избори.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img