More

  Голема рација на италијанската полиција

  spot_img

  Италијанската полиција заплени повеќе од 130 милиони евра во мафијашка рација, соопштија денеска властите.

  Рацијата била насочена против ограноци на криминалните организации Ндрангета и Камора, главно во Рим, кои биле вклучени во перење пари и други криминални дејствија.

  Приведени се вкупно 18 осомничени. Повеќе од 50 други се под истрага. Тие се обвинети за перење пари, лихварство и изнуда.

  Повеќе од 500 полицајци беа вклучени во операцијата во Рим и неколку други италијански градови.

  Ндрангета од Калабрија и Камора од Неапол, заедно со Коза Ностра од Сицилија, се меѓу најмоќните криминални групи во Италија со децении.

  Сите три организации долго време работат далеку над нивните оригинални области, вклучително и во странство.

  Светскиот промет на Ндрангета се проценува на повеќе од 50 милијарди евра годишно, главно преку бизнисот со дрога.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img