More

  Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

  Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни со Рафаел Надал на вечната листа со 22 освоени Грен слем титули. Ѓоковиќ беше нервозен за време на турнирот иако ги уништуваше противниците. Тој дури изјави дека ова е најголемиот успех во неговата кариера, а солзите по победата над Гркот Стефанос Циципас го потврдија вистинскиот вулкан од емоции што растеше за време на турнирот. Ѓоковиќ по мечот призна дека многу му помогнала комуникацијата со тренерот Горан Иванишевиќ во текот на мечот. Тоа до неодамна не беше дозволено, но т.н на крајот на краиштата, во тенисот се уште е дозволено тренирање. „Барав совет и насоки бидејќи не се чувствував пријатно на натпреварот“, призна Ѓоковиќ откако беше прашан за постојаната комуникација со Горан. Патрик Муратоглу, поранешниот тренер на Серена Вилијамс, кој беше вмешан во тренерски скандал во 2018 година, го поздрави укинувањето на забраната од страна на АТП. Нема повеќе лицемерие“, ги пренесува неговите зборови Fox Sports. Досега тренерите на одредени начини комуницираа со своите играчи. Порано ги нарекуваа измамници, но АТП реши едноставно да легализира нешто што го прават повеќето луѓе.
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img