More

  Гликолна киселина: Ги отстранува акните и делува на брчките, но потребна е претпазливост кога се користи

  spot_img

  Го наоѓаме во многу козметички препарати и тоа не без причина – дава одлични резултати.

  Во последните неколку години, производите кои и даваат нов сјај на кожата со отстранување на мртвите клетки, стекнаа голема популарност во светот на убавината.

  Станува збор за пилинг, меѓу кои најпопуларни за домашна употреба се механичките (сол, шеќер, мелени семки од кајсија) и хемиски со AHA и BHA киселини. Една од омилените алфа-хидрокси киселини е секако гликолната, која се добива од природни извори како што се шеќерна трска, шеќерна репка, ананас и незрело грозје.

  Тоа е честа состојка во козметичките производи бидејќи ја регенерира кожата, делува на акните и брчките и го враќа здравиот сјај.

  Алфа-хидрокси киселините како гликолната киселина делуваат така што ги отстрануваат горните слоеви на мртвите клетки на кожата, откривајќи нов, здрав слој.

  Сепак, посебна карактеристика на гликолната киселина е тоа што има најмала молекуларна големина од сите алфа-хидрокси киселини, па затоа најдобро се апсорбира од кожата, што дава одлични резултати.

  Покрај гликолната киселина, постојат и лимонска, млечна, јаболкова и винска АХА киселини.

  Придобивките од гликолна киселина
  Во својата природна форма, гликолната киселина е безбојна и без мирис и има бројни придобивки за кожата.

  Како хемиски пилинг, гликолната киселина го отстранува најоддалечениот слој на клетките на кожата и маснотиите со нивно растворање.

  За разлика од механичкиот пилинг, гликолната киселина не бара грубо чистење на кожата, со што се намалуваат микроштетите. Покрај тоа, оваа киселина е навлажнувач, што значи дека ја привлекува и врзува водата за клетките на кожата.

  Тоа го прави со зголемување на синтезата на гликозаминогликаните, молекули кои црпат вода во кожата.

  Акни
  Гликолната киселина успешно се бори против акните и митесерите. Една постара студија од 1999 година го испитуваше ефектот на пилинг кој содржи 70 проценти гликолна киселина врз 80 жени со акни.

  Истражувањата покажаа дека брзо ги подобрува сите видови акни, особено комедонските акни кои се појавуваат кога порите се затнат со маснотии и мртви клетки на кожата.

  Сепак, важно е да се напомене дека производите со гликолна киселина без рецепт не се толку силни како оние што ги користат професионалните козметичари, па затоа треба да ги намалите вашите очекувања доколку ги користите дома.

  Стареење на кожата
  Со текот на времето, кожата ја губи својата еластичност и цврстина, а брчките стануваат повидливи. Сепак, можеме да ги одложиме со редовна употреба на гликолна киселина.

  Според една студија од 2020 година, гликолната киселина го зголемува нивото на хијалуронска киселина на кожата, супстанца која помага да се задржи влажноста на кожата. Покрај тоа, го стимулира производството на колаген, главниот структурен протеин во кожата и еластин, кој е одговорен за еластичноста на кожата.

  Оштетување од сонцето
  Изложеноста на УВ светлина може да предизвика оштетување на кожата во форма на хиперпигментација и сончеви дамки. Истражувањата покажаа дека гликолната киселина може да го намали влијанието на сонцето врз кожата и има заштитен ефект од УВБ зраците, што значи дека може да го спречи фотостареењето.

  Како се користи гликолна киселина?
  Сите хемиски пилинг средства ја прават кожата почувствителна, особено на сонце, па затоа треба да бидете многу внимателни кога ги користите. Бидејќи гликолната киселина го отстранува горниот слој на клетките на кожата, слојот одоздола е поподложен на дополнително оштетување од сонцето.

  Затоа, првото правило при користење на производи со АХА киселини е да се носи крем со заштита од сонце секој ден за да се намали ризикот од појава на несакани дамки.

  Доколку претходно не го користеле и сакаат да го воведат во рутината за нега на кожата, започнете со најниска концентрација на гликолна киселина.

  Обично доаѓа во серуми, креми или пилинг и се користи еднаш или двапати неделно, во зависност од состојбата и типот на вашата кожа.

  За почеток, нанесете мала количина од производот на лицето и почекајте неколку минути за да видите што ќе се случи.

  Ако не видите реакција, продолжете со употреба. Малото печење е нормална реакција при нанесување на АХА киселини на кожата, но доколку забележите дека горењето е неподносливо и се појавува црвенило, веднаш измијте го лицето и престанете да го користите.

  По третманот со гликолна киселина, задолжително освежете ја кожата со тоник без алкохол и смирувачки и нанесете хидратантна крема или масло. Носете заштитен фактор во текот на денот.

  Недостатоци на гликолна киселина
  Гликолната киселина е безбедна за употреба во концентрација од 10 проценти или помалку. Сепак, концентрациите повисоки од 10 проценти може да се користат само под надзор на дерматолог или козметичар.

  Неправилната употреба на производи со висока концентрација може да предизвика сериозни реакции на кожата како што се црвенило, печење или лупење, а понекогаш и хиперпигментација, особено кај чувствителна и реактивна кожа.

  Производите со гликолна киселина никогаш не треба да ги користат оние со отворени рани на кожата, изгореници, свежи лузни или оние кои неодамна биле подложени на агресивен третман на кожата.

  Покрај тоа, не користете гликолна киселина паралелно со ретинол, бидејќи кожата може да стане премногу сува и иритирана.

  Некои од популарните производи со гликолна киселина што можете да ги најдете на пазарот:

  1. Емулзија Alpha-H Liquid Gold – 100 ml 37,46 €

  2. Sunday Riley Good Genes емулзија – 50 ml 79,10 €

  3. Обичен тоник за пилинг со 7% гликолна киселина – 240 ml 13,90 €

  4. Bioderma Sébium Night Peel серум – 40 ml 19,30 €

  5. Ноќен крем Caudalie Vinoperfect против пигментни дамки – 50 ml 36,50 €.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img