More

  Ги однесе на ЕП и со одлуката ги разочара навивачите

  spot_img

  Фудбалската репрезентација на Чешка се пласираше на Европското првенство во Германија и остана без селектор.

  Јарослав Шилхави поднесе оставка по победата од 3:0 против Молдавија, која на Чешка и донесе пласман на ЕП. Шилхави е селектор на Чешка од средината на септември 2018 година, а заминувањето го потврди во изјава за телевизијата ЧТ Спорт по натпреварот.

  “Ние сме среќни. Но, одлуката е донесена пред натпреварот и јас нема да останам тренер. Притисокот беше огромен. Понекогаш неразбирливо од моја перспектива. Исто така, владееше. Но, ќе дојдам во Германија како навивач за да ги поддржам момците“, рече Шилхави.

  Медиумите пренесуваат дека Фудбалскиот сојуз на Чешка денеска ќе бара наследник, а се споменуваат Мартин Сведиќ и Витеслав Лавичка.

  За време на неговиот мандат, Шилхави не успеа да ја однесе репрезентацијата на Светското првенство во Катар, но го обезбеди вториот настап на континенталното натпреварување.

  „Не би зборувал и не би се осудил себеси. Имам толку многу луѓе зад мене без кои сè што постигнавме не би било можно. Немаме од што да се срамиме“, изјави Шилхави, чиј договор истече на крајот на ноември.

  На мечот со Молдавија му претходеше суспензија на тројца стандардни репрезентативци Владимир Куфал, Јакуб Брабец и Јан Кухта бидејќи беа фатени на ноќно излегување 48 часа пред клучниот меч со Молдавија. Настанот не е поврзан со заминувањето на тренерот, а Кухкта јавно се извини.

  „Момци, ви честитам на победата и пласманот на ЕП. Благодарение на мојата лична глупост, не можам да бидам со тебе. Направив ужасно глуп испад. Ви се извинувам како соиграчи, на нацијата, како и на стручниот штаб“, напиша Кухта на Инстаграм.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img