More

  Ги фалсификувале тестовите за моќност на моторот на автомобилите

  spot_img

  Акциите на јапонскиот производител на автомобили Тојота Мотор паднаа за повеќе од 5,4%, откако јапонското Министерство за транспорт откри дека фирмата користела лажни податоци при тестирање на одредени модели на автомобили.

  Пазарната вредност на јапонската компанија падна за само една недела за 2,45 трилиони јапонски јени, или за повеќе од 14,5 милијарди евра, пренесоа медиумите.

  Истрагата покажа дека тестовите за моќност на моторот биле фалсификувани, додека тестовите за судар и воздушни перничиња користеле несоодветни или застарени податоци.

  По овој скандал, Toyota Motor го суспендираше производството на три модели на возила, Corolla Fielder, Corolla Akio и Yaris Cross.

  Претседателот на јапонската компанија Тојота Мотор, Акио Тојода, веднаш по избивањето на скандалот на 3 јуни, се извини за масовното мамење при тестирањето на седум модели на автомобили.

  – Искрено се извинуваме – им рече Тојода на прес-конференциите на кои компаниите се извинуваат за лошото однесување.

  Компанијата на 8 мај објави дека нејзината добивка за фискалната година која заврши на 31 март се удвои на рекордни 4,94 трилиони јапонски јени, или околу 29,6 милијарди евра.

  Во истиот период, приходите на Тојота исто така соборија рекорд, бидејќи пораснаа за 21,4 отсто на годишно ниво, на 270,4 милијарди евра.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img