More

  Германците протестираат трет ден по ред, маршот во Минхен е прекинат поради премногу народ

  spot_img

  По дводневните масовни протести, десетици илјади луѓе во неделата излегоа на улиците на германските градови за да демонстрираат против екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) и нејзината антиимиграциска агенда.

  Од петокот до викендот, беа свикани демонстрации на околу 100 локации низ Германија. Во неделата се одржаа митинзи во поголемите градови како Келн, Минхен и Берлин. Неколку други германски градови, вклучувајќи ги Котбус, Дрезден и Кемниц на исток, исто така планираа да одржат демонстрации.

  Прекинат маршот во Минхен

  На протестот во Минхен се очекуваа околу 25.000 луѓе, но организаторите велат дека се собрале и до 250.000, пишува германски Велт.

  Во Минхен демонстрациите беа прекинати поради пренатрупаност, соопшти полицијата и посочи дека е невозможно да се обезбеди безбедност на учесниците.

  Според проценките на полицијата, на демонстрациите во Минхен се собрале околу 80.000 луѓе, додава Шпигел.

  Според проценките на полицијата, на митингот „Против десницата“ во Бремен се собрале меѓу 35.000 и 40.000 луѓе, додека организаторите проценуваат дека имало околу 50.000 луѓе.

   

   

  „Цел Бремен ја мрази АфД“, скандираа учесниците на протестот во Бремен.

  Протести против десничарскиот екстремизам и ксенофобија се одржаа и во Келн и Бон.

  Неколку илјади луѓе се собраа во Бон, додека три собири беа одржани во Келн, каде десетици илјади луѓе протестираа против десничарскиот екстремизам.

   

   

  На плакатите што ги носеа учесниците на протестот во Келн, пишува „Тагесшпигел“, пишува „Омразата те прави болен“ и „Нема Келн за нацистите“.

  Најголемиот протест се очекува да се одржи во главниот град Берлин, каде коалицијата на организации ги повика луѓето да се соберат пред Бундестагот, долниот дом на парламентот, од 16 часот по локално време.

  Иако полицијата рече дека очекува само 1.000 учесници, минатите демонстрации далеку ги надминаа првичните проценки, а Берлин е дом на многу активисти.

  Германија е зафатена од протести повеќе од една недела по објавувањето на истражниот извештај во кој се открива дека членовите на АфД присуствувале на состанокот на екстремно десничарските екстремисти во ноември.

  На тој состанок во Потсдам, учесниците разговараа за плановите за репатријација на барателите на азил и мигрантите кои се сметаат за недоволно асимилирани, дури и оние со германски пасоши.

  Извештајот на истражувачката фирма Коректив, објавен на 10 јануари, предизвика вознемиреност во Германија, каде што расте стравот од зголемување на јавната поддршка за АфД меѓу главните политички партии.

  Партијата напредува високо во анкетите во трите поранешни источногермански покраини, кои одржуваат регионални избори подоцна оваа година.

  На состанокот во Потсдам, екстремните десничарски екстремисти разговараа за теми како „ремиграција“, термин кој често се користи во крајнодесничарските кругови како еуфемизам за протерување на имигрантите и малцинствата.

  Најмалку 300.000 луѓе излегоа на улиците на Германија во саботата за да го изразат своето противење на екстремно десничарската партија АфД и да ја поддржат демократијата. Зимата воопшто не им пречеше.

   

   

  Протести се одржаа од јужна Баварија до северниот град Хамбург и од западните градови како Франкфурт до Ерфурт и Хале/Сал на исток, каде што АфД има поддршка од околу 30 отсто од електоратот, според неодамнешните истражувања.

  Дури и на северноморскиот остров Зилт, популарна дестинација за одмор на богатите Германци, која не е позната по политички активизам, околу 600 луѓе протестираа против екстремната десница, според полицијата.

  Во Франкфурт, финансискиот главен град на земјата, полицијата процени дека имало околу 35.000 демонстранти.

  Во Хановер, на северот на Германија, организаторите процениле дека на протестите дошле 35.000 луѓе.

  Демонстрантите држеа натписи на кои пишуваше „Фашизмот не е алтернатива“ и „Нема место за нацистите“.

  Претставниците на синдикатите, здруженијата, Зелените и Социјалдемократската партија (СПД) на канцеларот Олаф Шолц посебно ги поканија луѓето да учествуваат на протестите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img