More

  Германија: Над 100.000 патници погодени од штрајкот на Луфтханза

  spot_img

  Германскиот национален авиопревозник Луфтханза откажа меѓу 80% и 90% од своите летови, што сочинува приближно 1.000 летови закажани за среда поради националниот штрајк на копнениот екипаж.

  Додека најголемите германски патнички центри во Франкфурт и Минхен се најтешко погодени, другите аеродроми – Хамбург, Берлин и Дизелдорф – исто така ќе почувствуваат штипка.

  Луфтханза вели дека повеќе од 100.000 патници ќе мора да ги презакажат летовите со повеќето врски до и од Франкфурт и Минхен.

  Авиокомпанијата ги повика патниците кои резервирале откажани летови да не одат на аеродромите бидејќи шалтерите за пререзервации нема да бидат отворени.

  Дојче веле рече дека патниците кои летаат со подружниците на Луфтханза и авиокомпаниите од трети страни се очекува да бидат главно незасегнати. Подружницата на Луфтханза, Еуровингс, на пример, планира да лета со полн капацитет.

  Прекинот на летовите доаѓа поради преговорите за платите на Групацијата Луфтханза за околу 25.000 вработени кои работат на копнени позиции во Дојче Луфтханза, Луфтханза Техник и Луфтханза Карго.

  Персоналот ја одби понудата на работодавците во вториот круг преговори на 23 јануари.

  Синдикатот Верди сака 12,5% зголемување на платите на персоналот, или најмалку 500 евра повеќе месечно во период од 12 месеци. Бара и еднократна исплата од 3.000 евра за ублажување на ефектите од инфлацијата.

  Големи прекини во сообраќајот поради штрајкови на синдикатите неодамна ги погодија германските аеродроми. Минатиот четврток Верди го повика безбедносниот персонал на неколку големи аеродроми да штрајкува.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img