More

  Бред Пит за прв пат ги изложува своите скулптури во Финска

  spot_img

  Уметничкиот музеј Сара Хилден во градот Тампере, Финска, прикажува изложба на британскиот уметник Томас Хаусаг од Лос Анџелес. Во рамките на изложбата, американскиот филмски актер Бред Пит, кој е самоук на ова поле, за првпат ги претстави своите скулптури на јавноста, а уметноста беше еден вид терапија по разводот со Анџелина Џоли. Заедно со скулптурите на Бред, на изложбата е претставена и серија керамика од австралискиот музичар Ник Кава.

  „За Ник и мене ова е нов свет и наше прво влегување во него. Се чувствувам правилно“, изјави Бред Пит за финската ТВ станица Yle на церемонијата на отворање во неделата. Меѓу делата на Пит, на пример, има гипс со сцена со пукање. Како што рече актерот, неговите дела се за саморефлексија, за тоа каде погрешил во односите, каде згрешил.

  58-годишниот актер изненади со своето присуство на отворањето на изложбата, бидејќи неговото учество не беше најавено. „Во таа смисла, тоа е возбудливо и прекрасно“, изјави главниот куратор Саријане Соиконен за медиумите.

  Според агенцијата, изложбата е прво претставување на Хаусаг во нордиските земји. Како што рече и кураторот, одлуката на уметникот да ги вклучи своите пријатели Кав и Пит во изложбата е резултат на пандемијата и настаните во личниот живот на Хаусаг. Кејв се претставува во Финска со серија од 17 керамички фигури кои го прикажуваат животот на сатаната во 17 станици, од невиност до борба со смртноста, според веб-страницата на музејот.

  Томас Хаусаго е светски познат уметник познат по скулптурите од гипс, арматура, бронза и дрво. За оваа изложба, британскиот уметник презентира и нови слики и скулптури во црвено дрво и гипс, вклучително и одговор на делото од колекцијата на фондацијата Сара Хилден, скулптурата Жена на кочија (1943, 1962) на Алберто Џакомети (1901-1966).

  Изложбата ќе биде отворена до средината на јануари 2023 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img