More

Фудбалот ги пишува најлудите приказни: На денот на мечот со Барса пристигна од Африка и ги „нокаутираше“ Каталонците

spot_img

Фудбалерите на Барселона беа поразени во четвртфиналето на Купот на кралот од Атлетик Билбао со 4:2 по продолженијата.

Во меч со неколку пресврти, Барселона по 90 минути пропушти шанса да оди понатаму, иако на крајот од првото полувреме водеше со 2:1. Тимот од Билбао дојде до првото водство, со голот на Горка Гурузета уште во првата минута од натпреварот. Гурузета, по општата мешаница и очајната одбрана на Барселона, даде се од себе во 36. секунда од натпреварот.

Ја шутна топката од десетина метри и ја погоди мрежата за 1:0. Барса успеа да возврати и да направи пресврт со головите на Роберт Левандовски и Ламин Јамал во 26. и 32. минута од натпреварот.

Левандовски беше награден што не се предаде во моментот кога топката се чинеше изгубена пред голот на Ахтлетико. Во вториот дел Сансет во 49. минута го запиша своето име во листата на стрелците, за резултатот – 2:2 да отиде во продолжение, каде Барселона доживеа потоп.

Инаки Вилијамс и Нико Вилијамс, двајцата браќа, го режираше поразот на каталонскиот тим. Најпрвин Инаки погоди во втората минута од судиското продолжение во првото продолжение, а Нико ја запечати победата во првата минута од судиското надополнување во второто продолжение.

Инаки е особено значаен бидејќи пристигна во Шпанија во средата наутро по елиминацијата на Гана од Африканскиот куп на нации. Брзаше да стигне, дојде во последен момент и потоа со малку среќа стана херој.

Топката се одби од сопствениот удар од стативата на Барселона при одбиената топка, а потоа асистираше за четвртиот гол на Атлетик.

Ја имаше топката во своите нозе, ја подаде до Ница и случајно или намерно постави гол кој ги повреди и навивачите на Барселона и нејзиниот тренер Чави Ернандез.