More

  Французите заминаа на избори со заедничка листа, за интеграција и на десницата

  spot_img

  Француските партии на социјалистите, комунистите и зелените, како и екстремно левичарската Непослушна Франција (ФИ), во понеделникот вечерта објавија дека имаат намера да влезат во првиот круг од предвремените парламентарни избори на 30 јуни со заедничка листа на кандидати. Разговорите за обединување пред избори се водат и кај екстремната десница.

  „Повикуваме на создавање нов народен фронт што ќе ги обедини сите левичарски хуманитарни, синдикални, општествени и граѓански сили на нов начин“, напишаа во заедничката партија социјалистите, комунистите, зелените и екстремно левичарската партија Бунтовничка Франција. изјава, јави француската новинска агенција АФП.

  Тие ја објавија својата намера да се договорат во понеделник навечер по разговорите во седиштето на Зелените (еколозите) во Париз. Според сопствените изјави, тие сакаат да „создадат алтернатива на Емануел Макрон и да се борат против расистичкиот проект на екстремната десница“.

  Сè уште постојат разлики меѓу партиите на француската левица, кои исто така се обединија на сличен начин пред последните избори во 2022 година. Нивната алијанса Нупес пропадна минатата година по спорот меѓу другите три партии и Бунтовничката Франција околу нејзиниот наводен конфликт.

  Алијансата постигна добар резултат на последните избори со приближно 25% поддршка. И овојпат водечките претставници на левите партии, и покрај разликите, оценија дека само обединети можат да постигнат успех и да се натпреваруваат и со Макрон и со екстремната десница, која ја зацврсти својата позиција со убедлива победа на европските избори.

  Марин Ле Пен ќе има водечка улога од десната страна
  Националното собрание (РН) на Марин Ле Пен, кое доби повеќе од 31 отсто од гласовите на европските избори, ќе има водечка улога на десницата на парламентарните избори на крајот на јуни. Тие ќе го испратат лидерот на партијата и воедно водечки кандидат на европските избори, 28-годишниот Џордан Бардела да се бори за премиерската позиција.

  Разговорите за обединување пред изборите се водат и кај екстремната десница, наведува АФП. Заедно со Бардела, Ле Пен во понеделникот попладне се сретна со нејзината внука Марион Марешал, која беше водечки кандидат на европските избори на екстремно десничарската партија на Ерик Земур, Повторно заземање.

  Макрон ќе се соочи со обединети противници
  Макрон, кој веднаш го распушти парламентот и распиша предвремени избори по тешкиот пораз на европските избори, така ќе се соочи со обединети противници и од левицата и од десницата. Неговата партија Препород, заедно со своите сојузници, може да очекува само 125 до 155 пратенички места во 577-члениот парламент, наспроти сегашните 249, според анкетите на Харис интерактив.

  Од друга страна, РН се очекува да добие релативно мнозинство со 235 до 265 пратенички места, додека сега има 89. Според прогнозите, Левиот сојуз се очекува да добие меѓу 115 и 145 пратеници – моментално има 153, десниот – крило Републиканска партија, која во моментов има 74 пратенички места, но треба да добие од 40 на 55.

  Партиите треба да ги достават своите листи со кандидати најдоцна до недела попладне, а следниот понеделник и официјално ќе започне изборната кампања за првиот круг.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img