More

  Французите на улиците по поплавата на десницата. Некои слават, други палат

  spot_img

  Франција избра парламент на изборите во неделата на кои никој нема да има апсолутно мнозинство, при што левичарската коалиција неочекувано го зазеде првото место пред екстремната десница, во големата реконструкција што треба да го спречи Националниот митинг (РН) на Марин Ле Пен од формирање влада, покажаа првите проценки.

  Доколку се потврдат сегашните проекции, парламентот ќе биде поделен на три големи групи со многу различни платформи и без никаква традиција на заедничка работа. Ова потенцијално може да навести период на нестабилност, освен ако левицата не може да постигне договор со другите партии да работат заедно.

  Многу Французи вечерва излегоа на улиците.

  Вечерва на улиците во Париз можеа да се забележат прослави, но некои граѓани излегоа на улиците и се судрија со полицијата, која во еден момент мораше да употреби солзавец за да ја смири толпата, јавуваат француските медиуми.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img