More

  Франција издаде налог за апсење на сирискиот претседател Асад

  spot_img

  Францускиот суд ја потврди налогот за апсење на сирискиот претседател Башар ал Асад, кој употребил смртоносно хемиско оружје во нападите во 2013 година. Така, Франција ќе стане првата земја што ќе издаде налог за апсење на актуелен странски лидер.

  Апелациониот суд во Париз во средата ја потврди налогот за апсење на сирискиот претседател Башар ал Асад поради неговата улога во нападите со хемиско оружје за време на граѓанската војна во 2013 година, соопштија адвокатите на обвинителството.

  Налогот за апсење на Асад се однесува на нападите со хемиско оружје врз Адра, Дума и Источна Гута во август 2013 година. Во нападот врз последната загинаа повеќе од илјада луѓе со нервен гас сарин. Поради својата улога во командната структура на армијата, долгогодишниот сириски претседател е осомничен за злосторства против човештвото.

  Покрај Асад, кој во минатото негираше вмешаност во нападите, налози за апсење беа издадени и за неговиот брат Махер, тогашен шеф на четвртата дивизија на сириската армија, и за генералите Гасан Абас и Басам ал Хасан. Француската новинска агенција АФП.

  Налозите беа издадени минатата година, но француското специјализирано обвинителство за истрага на терористички напади и меѓународни злосторства ја оспори валидноста на налогот за апсење на Асад, велејќи дека имунитетот на странските лидери може да биде укинат само доколку бидат кривично гонети пред Меѓународниот кривичен Суд (МКС). Според сопствените изјави, тие не сакале да се сомневаат во постоењето на докази за кривичната одговорност на Асад.

  Сепак, апелациониот суд во Париз го прогласи за валиден налогот, со што Франција стана првата земја што издаде налог за апсење на актуелен странски лидер, според британски Би-Би-Си.

  „Ова е првпат национален суд да признае дека актуелниот шеф на државата нема целосен личен имунитет“, велат адвокатите на тужителите. Потегот беше поздравен и од сириската опозиција како „чекор на патот кон правдата за сирискиот народ“ и како „дополнителен притисок врз режимот на Асад“.

  Тринаесетгодишната граѓанска војна во Сирија досега однесе повеќе од половина милион животи, а околу половина од населението е принудено да ги напушти своите домови. Повеќе од шест милиони луѓе се внатрешно раселени, а околу пет милиони избегаа во странство.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img