More

  ФОТО/ВИДЕО Ова се нарекува кардинална грешка: Дилерите доставувале кокаин во вредност од 83 милиони долари во супермаркетите. ,

  spot_img

  Вработените во супермаркет останале запрепастени кога до бананите пронашле зелени пакувања во кутии. Кутиите биле испратени до супермаркетите во неколку градови на северот на Чешката Република, а полицијата соопшти дека биле запленети вкупно 840 килограми кокаин – во вредност од околу 83 милиони долари.

  Се верува дека лекот бил испорачан од Централна Америка. Вкупно 840 килограми кокаин биле пронајдени во пратки со банани – се проценува дека вреди околу 83 милиони долари.

  Кутиите со кокаин, наводно, по грешка биле испратени во продавници во градовите Јичин и Ричнов над Кнезноу, во северниот регион на Чешка.

  Полицијата претресува и други продавници
  Полицијата сега претресува и други продавници во земјата каде се испорачани кутии со банани од истата пратка.Во овој случај, Чешка соработува со колеги од други земји кои не ги именуваа.

  Јакуб Фридрих, шеф на полициската единица за борба против наркотици, рече дека кокаинот најверојатно потекнува од Централна Америка.

  „Работниците на супермаркет попладнево пронајдоа пакети со кокаин во кутии со банани“, објави полицијата на Твитер.

  „Пратката е пристигната надвор од Чешка, така што ќе ја искористиме меѓународната полициска и судска соработка“, најавија оттаму.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img