More

  ФОТО Сателитските снимки го покажуваат обемот на страшната катастрофа во Либија

  spot_img

  Бројот на загинати во поплавите во источниот либиски град Дерна се искачи на 5.200, соопшти во вторникот портпаролот на Министерството за внатрешни работи на источната либиска влада, додека директорот на болницата изјави дека 2.200 загинати.

  Податоците во моментов се спротивставени. Директорот на болницата во Дерна, Мохамад ал Кабиси за Ројтерс изјави дека во поплавите животот го загубиле 2.200 луѓе. Не беше можно да се потврди оваа информација од независни извори.

  Спасувачите се уште трагаат по телата на загинатите во поплавите, изјави Тарек ал Хараз, портпарол на владата на истокот на Либија. Ал-Хараз рече дека четвртина од градот е уништена или однесена во морето.

  Дерна беше најтешко погодена од поплави по силното невреме во источна Либија. За време на невремето се урнаа две брани.

  „Цели семејства исчезнаа поради смртоносната бура“, рече Ал-Хараз. „Многу трупови не можеа да се идентификуваат и не беа закопани“, додаде тој.

  Две влади се борат за власт во Либија. Едниот е на исток, а другиот е со седиште во Триполи на западниот дел на земјата.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img