More

  Филмска потера во Ватикан: Човек со БМВ бега од полиција, полицајци ранети

  spot_img

  Италијанските карабинери морале да ги куршумираат гумите на возилото кое ја пробило полициската блокада на улицата Павле Шести. откако возачот одбил да застане. Според италијанскиот Corriere Della Sera, наместо да застане, BMW дополнително забрзал, па потерата започнала.

  Се заврши кога БМВ удри во блиндирано возило. Полицијата потоа го опколила автомобилот, но возачот се забарикадирал, па морале да го скршат стаклото за да го извлечат. Ниту тоа не беше крајот. Возачот ги нападнал полицајците, па го уапсиле дури откако употребил електричен пиштол. Возачот успеал да повреди двајца полицајци, кои се префрлени во болница, но не се во животна опасност. За време на бркотницата го фрлил паричникот и часовникот низ прозорецот на БМВ.

  Маж поврзан со џихадисти беше уапсен пред неколку дена
  Филмската потера се одвиваше пред бројните туристи кои се собраа во близина на плоштадот Свети Петар каде го чекаа традиционалното обраќање на папата Франциско. Италијанските медиуми јавуваат дека возачот е 39-годишен Албанец, тој е уапсен и пренесен во полициска болница. Се уште не се познати мотивите за неговото бегство од полицијата, но медиумите пишуваат дека полицијата и претходно го поврзувала со дрога и семејно насилство.

  Полицијата пред неколку дена во Рим уапси 37-годишен маж, поврзувајќи го со терористичката организација Исламска држава. Според локалните медиуми, станува збор за човек со египетско потекло, кој е активен на социјалните мрежи во последните две години, објавувајќи голема количина џихадистичка пропаганда, вклучително и инструкции за изработка на експлозивни направи. Засега не се знае дали тој и Албанецот се во роднинска врска

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img