More

  Експерти во неверување: Повеќе од 50 китови се насукаа на плажа и умреа

  spot_img

  Повеќе од 50 пилот-китови загинаа откако се насукаа на оддалечена плажа во западна Австралија, соопштија властите во средата, додека спасувачките тимови се обидуваа да го вратат остатокот од мешунката во водата.Морски експерти и волонтери кампуваа во текот на ноќта на плажата Чејнес, повеќе од 450 километри југоисточно од Перт во Западна Австралија, откако китовите беа пронајдени измиени во близина на плажата.

  „За жал, 51 кит загинаа во текот на ноќта по масовно насукање“, соопшти Службата за паркови и диви животни на Западна Австралија.

  „Заедно со регистрираните волонтери и други организации, се обидуваме да ги вратиме преостанатите 46 китови во подлабоките води во текот на денот.

  Пилот китовите се познати по своите силни социјални врски, па кога еден кит ќе се најде во неволја и ќе се насука, обично следат другите.

  Австралија и соседниот Нов Зеланд се жаришта за масовно насукање на китови поради големите колонии пилот-китови кои живеат во длабоките океани што ги опкружуваат островските нации, но зошто тие остануваат насукани на плажите останува мистерија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img