More

  ФИБА ги елиминираше Русите и Белорусите од сите натпреварувања

  - Advertisement -

  Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) ја потврди одлуката за суспензија на руската и белоруската машка и женска репрезентација од сите натпреварувања под покровителство на ФИБА во 2022 и 2023 година, се вели во соопштението на организацијата.

  Од сите најголеми спортски организации во Европа, не само ФИБА ја елиминира Русија од своите натпреварувања, а во средата тоа го направи и чадор-организацијата на светската кошарка.

  Русија и Белорусија испаднаа од квалификациите за Светското првенство за мажи 2023 година. Русија беше суспендирана од групата Х во квалификациите, а Белорусија од групата Б. Претходните резултати на овие две селекции се откажани, а другите селекции од групите одат во следната фаза.

  Русите нема да играат во финалето на Светското првенство кое годинава ќе се игра во Австралија, каде што ќе бидат заменети со Порторико.

  ФИБА и забрани на Русија да учествува во кошарка три на три, исто така во машка и женска конкуренција, пренесува агенцијата ТАС-С, додека сите руски клубови во натпреварувањата на ФИБА се суспендирани.

  Бордот на Европа на ФИБА ќе се состане во сабота за можната одлука Црна Гора да ја замени Русија на Европското првенство во септември (1-18 септември).

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img