More

  Фармерките Levi’s 501 слават 150 години

  - Advertisement -

  Иконските фармерки Levi’s 501 го слават својот 150-ти роденден: Како „каубојците“ станаа симбол на хипиците, рокерите, холивудските ѕвезди и инфлуенсерите.

  Фармерките Levi’s 501 се вистинска модна класика која се носи неверојатни 150 години. Тие потекнуваат како облека за рудари и каубојци, а во текот на децениите ги носеле ѕвезди како Мерлин Монро, Боб Марли, Мадона, Бред Пит и Барак Обама и Стив Џобс. Официјалниот слоган на оваа преподобна годишнина е „Најголемата приказна некогаш носена“. Слоганот е сосема соодветен, бидејќи се работи за навистина неверојатна приказна за фармерките кои се здобија со култен статус во текот на век и половина.

  Се започна пред 170 години кога Леви Штраус, роден во 1829 година во Баварија, Германија, пристигна во Америка и се занимаваше со продажба на текстил во 1950-тите и 1960-тите. Тоа беше судбоносен момент кога, некаде во раните 1870-ти, кројачот Џејкоб Дејвис влегол во неговата продавница со идеја да направи бакарни копчиња за врзување на ремен за панталони. Така, во 1873 година, Леви и Дејвис создале фармерки со бакарни копчиња, кои денес ги знаеме под името Levi’s. На почетокот ги носеа рудари и каубојци. Речиси 100 години ги нарекуваа комбинезони, а во 1960-тите го добија прекарот фармерки.

  Со текот на децениите, обликот на панталоните малку се промени: логото за прв пат беше сошиено во 1886 година, вториот заден џеб беше додаден во 1901 година, а јамките за појас беа зашиени во 1922 година. 1937 година. До 1950 година, повеќе од 95 милиони Levi’s 501 фармерките беа продадени Во 1960-тите и 1970-тите, кога преовладуваше лежерната мода, фармерките на Levi’s беа апсолутен хит, кои ги носеа сите. Унисекс фармерките станаа симбол на еднаквост и слобода. Во Америка го измислија концептот на неформално облекување на работа во петок, „лежерен петок“, што дополнително ја зголеми продажбата на фармерки, кои станаа симбол на бизнис кежуал стил. Со овој потег компанијата ги собори сите рекорди и во 1995 година заработи неверојатни 6,7 милијарди долари.

  Има неколку брендови кои останале популарни како фармерките Levi’s 501 низ толку многу децении и глобални промени. Модните експерти веруваат дека тајната е во тоа што правиот крој лесно се комбинира со секаков вид обувки, а високиот струк лесно се комбинира со маици, кошули и џемпери. Освен тоа, материјалот е толку квалитетен што го носат статусот на „вечни“, бидејќи штом ќе инвестирате во левичари, ќе ги носите неколку децении. Оваа одржливост се должи на Levi’s Eureka Innovation Lab, еден вид лабораторија каде што работат 25 експерти за да постигнат највисок квалитет. Од каде доаѓа името 501? За жал, тоа не е познато. Многу историски податоци за компанијата се изгубени во земјотресот во Сан Франциско, па познато е само дека името настанало во 1890-тите, кога е воведено нумерирањето на моделите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img