More

  Европската Унија му се закани на Израел

  spot_img

  Денеска Европската унија го повика Израел „веднаш да ја прекине“ воената операција во Рафа, на југот на Појасот Газа, што ризикува да ги „залади“ односите со Унијата, пишува Франс 24.

  – Доколку Израел продолжи со својата воена операција во Рафа, тоа неизбежно ќе изврши голем притисок врз односите на ЕУ со Израел – изјави шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел.

  Израел нареди евакуација на жителите од некои делови на тој град, кој израелската армија го означува како последно големо упориште на Хамас во Газа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img