More

  Еве зошто треба да чувате ролна тоалетна хартија во фрижидер во зима: Овој трик ќе ви го олесни животот

  spot_img

  Ако не сте го пробале ова лето, сега е вистинското време – на задната полица од фрижидерот, среде зима, ставете новоотворена ролна тоалетна хартија и ќе заштедите многу време.

  Најчест извор на непријатен мирис е лошо затворено тенџере со храна, парче овошје фатено некаде или парче сирење турнато на задниот дел од фрижидерот. Доколку сте сигурни дека сте го исчистиле фрижидерот и дека е во добра работна состојба, а непријатните мириси се уште опстојуваат, тогаш треба да посегнете по тоалетната хартија.

  Имено, кога нешто има мирис, тоа е затоа што испушта мали молекули, кои се шират низ воздухот пред да помирисате нешто. На топол или влажен воздух, вашиот нос е уште почувствителен и мирисите потоа може да се шират уште побрзо. Фрижидерот не е топол, но секако е многу влажен и полн со разни намирници, од кои секоја има свој специфичен мирис. И наместо да го губите времето на безумно чистење, кое нема многу да ви помогне, треба да посегнете по тоалетната хартија…

  Како што знаете, тоалетната хартија е исклучително впива, но не само што ги впива течностите во директен контакт – може да ги извлече и од околниот воздух. Ставањето чиста ролна тоалетна хартија во фрижидер ќе апсорбира дел од внатрешната влага, а со тоа и честички од непријатен мирис. Секогаш ставајте новоотворена ролна, изберете чиста целулозна хартија и тоа од производител кој ги има сите важни сертификати, како што е исполнувањето на стандардот IFS. Овој производител има контролирано производство – го следеше секој чекор за да ги исполни високите стандарди за квалитет.

  Можете да пробате и неизбелена хартија, бидејќи е направена од чиста, неизбелена целулоза, која всушност е нежна беж боја.

  По неколку дена можете да го смените ролатот и ќе забележите дека е влажен и подготвен за фрлање.
  Овој трик стана хит минатото лето, а зимава повторно е актуелен меѓу домаќинките, бидејќи нашите фрижидери се „полни“ по разни прослави, па во фрижидерите „се судираат“ мириси на разни грицки.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img