More

  Еве што му порача Москва на Макрон по поразителните европски избори

  spot_img

  Поразот на партијата на францускиот претседател Емануел Макрон, Ренесанса, на изборите за Европскиот парламент претставува голем неуспех на самиот Макрон и на неговата политика, изјави Алексеј Пушков, шеф на комисијата на Советот на руската федерација за информативна политика и соработка со медиумите, на неговиот канал Телеграм.
  „Претседателството на Макрон во Франција го донесе резултатот до кој тој самиот сигурно ја водеше земјата – големиот пораз на неговото движење Ренесанса на изборите за Европскиот парламент и победата на Националниот собир на Марин Ле Пен… Во суштина, овие избори станаа не толку пораз на неговата безлична Ренесанса/Пропаст, ​​колку пораз на самиот Макрон и неговата политика“ – напиша Пушков.

  Тој, исто така, истакна дека политиката на Макрон и неговата партија ја водат Франција кон „пропаст“. Покрај тоа, според неговото мислење, на поразот на партијата на Макрон влијаела идејата за војна против Русија во Украина, „со која тој се занимава во последно време“.

  „Поправилно би било движењето на Макрон да се нарече „Пропаст“, ​​а не „Ренесанса“, бидејќи тоа ја води Франција кон пропаѓање“ – вели Пушков.

  Претходно телевизискиот канал BFMTV, повикувајќи се на проценките на компанијата Елабе, објави дека десничарската партија Национален собир, прелиминарно води на изборите за Европскиот парламент во Франција, освојувајќи 32% од гласовите. На второ место е партијата Ренесанса на претседателот Макрон со 15,4% од гласовите.

  Во светло на ниските прелиминарни резултати на неговата партија, Макрон им се обрати на Французите во видео порака во која најави распуштање на Националното собрание и распишување предвремени парламентарни избори, чиј прв круг ќе се одржи на 30 јуни.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img