More

  Еве каде беше тригодишниот Лазар додека половина Европа ја бараше неговата сестра

  spot_img

  Тригодишниот Лазар, кој ден по убиството на неговата сестра Данка Илиќ (2) на 26 март, според проценката на Центарот за социјална работа во Бор, привремено бил сместен во згрижувачко семејство, вратен е во неговите родители Ивана и Милош Илиќ.

  Мајката на убиената Данка Илиќ, по трагедијата што го снајде ова семејство, беше подложена на психијатриско вештачење, со оглед на тоа дека таа е последната што ја видела Данка.

  – Според проценките на специјалистите, кои разговарале со неа и ги извршиле потребните прегледи, мајката е целосно психички и физички здрава, што укажува дека не можела ништо лошо да му направи на своето двегодишно девојче. Поради ова тој е вратен кај родителите, а малиот Лазар секојдневно ја барал и довикувал сестра си по чие тело сѐ уште се трага – неофицијално дознава Информер.

  Жителка на Бор потврди дека малиот Лазар сега е со родителите.

  – Во градот ја видов мајката со нејзиниот син. Со нив беше сопругот и свекорот. Жената е бремена, мора да се грижи за себе и да се посвети на друго дете. Не им е лесно, не дај Боже никого. Ја познавам и баба Тања, мајката на Милош. Таа е жена под лекови бидејќи не може да го прифати тоа. Мислам дека никој не знае како ќе заврши сѐ – рече повозрасната жителка на Бор.

  Малата Данка исчезна во Бањско поле на 26 март додека била со мајка си и брат ѝ на семејниот имот. По неколкудневна потрага било утврдено дека ја убиле работниците во Водовод, Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ, но телото на детето сѐ уште не е пронајдено.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img