More

  Еден воен авион ја потврди приклонетоста кон Русија

  Руски воени инструктори пристигнаа во Нигер во средата со авион со воена опрема, објави нигерската државна телевизија РТН, повикувајќи се на договорот меѓу хунтата и рускиот претседател Владимир Путин за зајакнување на соработката.

  Нигер е во центарот на вниманието во западната хемисфера откако земјата лани ги прекина дипломатските и воени односи со Франција, откако хунтата дојде на власт .

  На снимката од истоварот на воената опрема која беше емитувана на државната телевизија во Нигер, еден маж во маскирна униформа, за кој се вели дека е инструктор вели:

   

   

  – Тука сме да ја обучиме армијата на Нигер и да развиеме воена соработка меѓу Русија и Нигер.

  Тоа ги поттикна шпекулациите дека ќе ги продлабочи безбедносните врски со Русија како соседните Мали и Буркина Фасо.

  Во меѓувреме, владејачката хунта во соседно Мали им забрани на медиумите да известуваат за „активностите на политичките партии и здруженија“. Еден ден претходно хунтата ги забрани сите политички активности во земјата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img