More

  Ердоган го покани Маск во следното складиште на Тесла во Турција

  spot_img

  Турскиот претседател Ердоган го покани Илон Маск на следната пратка електрични возила во зградата на Тесла во Турција.

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на средбата со директорот на американскиот производител на електрични возила Тесла, Илон Маск, го покани овој да го отвори следниот магацин на Tesla во Турција.

  Така, Ердоган стана последниот во низата светски лидери кои лобираат со Маск за отворање на магацинот на Тесла, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Компанијата Тесла моментално има шест фабрики отворени низ светот, од кои две се надвор од САД; еден во Шангај, фокусиран на азискиот пазар, а другиот во Берлин, фокусиран на европскиот пазар. Покрај тоа, компанијата гради магацин во Мексико и има пробни планови за складиште во Индија.

  „Претседателот Ердоган ја покани компанијата Тесла да ја основа својата седма фабрика во Турција“, соопшти кабинетот на турскиот претседател.Маск го уверил Ердоган дека Турција е меѓу најважните кандидати за новиот товарен брод, пренесува турската новинска агенција Анадолу, пренесува АФП.
  Двајцата се сретнаа во Њујорк, каде турскиот претседател присуствуваше на 78-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации.

  Вселенската компанија на Маск, SpaceX, веќе соработува со турската вселенска индустрија и лансираше некои од нејзините комуникациски сателити.

  Така, Ердоган стана последниот во низата светски лидери кои се залагаа за отворање фабрика на Тесла во нивната земја. Меѓу другото, Маск беше поканет на темата од францускиот претседател Емануел Макрон и шпанскиот премиер Педро Санчез.

  Турскиот лидер го покани Маск да присуствува на технолошкиот саем „Текнофест“, кој ќе се одржи во турскиот град Измир на крајот на месецот, наведува АФП.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img