More

  Елтон Џон ја заврши својата американска проштална турнеја каде што ја започна својата кариера во 1970 година.

  spot_img

  Елтон Џон (75), рок ѕвезда, во саботата одржа спектакуларен концерт во Лос Анџелес, со што ја заврши својата проштална американска турнеја во градот каде што ја започна блескавата кариера која траеше половина век во 1970 година во локалниот ноќен клуб „Трубадур“.

  На бејзбол стадионот Доџер, каде што одржа два незаборавни концерти во 1975 година, Елтон Џон беше домаќин на „специјална и трогателна вечер“, настан кој се пренесуваше во живо на Дизни +.

  „Како што знаете, ја прекинувам турнејата и ова ќе биде мојот последен концерт во Америка и Канада“, изјави пејачот и музичар пред да излезе на сцената со сопругата Дејвид Фурниш и двата сина со кои сака да поминува повеќе време.

  Британската мега ѕвезда има посебен однос со Лос Анџелес и се присетува дека станал познат и препознаен во Америка, а не во Велика Британија.

  Елтон Џон започна проштална турнеја под името „Farewell Yellow Brick Road“ во 2018 година, предвидувајќи повеќе од 300 концерти ширум светот за три години, но таа беше прекината од пандемијата на коронавирус, па тој ја продолжи турнејата во 2022 година.

  Пејачот, можеби најпознат на пошироката јавност по неговата песна „Candle in the Wind“, имаше низа хитови меѓу кои „Tiny Dancer“, „Your Song“, „Crocodile Rock“, „Goodbye Yellow Brick Road“ и „I уште стојам“.

  Тој освои дури шест Греми награди, наградата Легенда и беше примен во Куќата на славните на рокенролот и Куќата на славните на композиторите.

  Тој пристигна на стадионот Доџерс во наметка со светки и безбол капа и им рече на публиката: „Бидете нежни и љубезни еден кон друг. Збогум“.

  А потоа ја отпеа „Godbye Yellow Brick Road“.

  Елтон Џон патува за Австралија на вториот дел од неговата турнеја во јануари.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img