More

  Елтон Џон, Ганси и Арктик Манкис се хедлајнери на фестивалот Гластонбери

  spot_img

  Guns N’ Roses и Arctic Monkeys ќе му се придружат на Елтон Џон како главни актери на јунскиот фестивал во Гластонбери, соопштија организаторите во петокот, привлекувајќи внимание на главно машката постава на најголемите овогодинешни актери.

  На официјалниот фестивалски плакат е американската раперка Лизо, но таа е единствениот висок профил меѓу хедлајнерите оваа година.

  Раперот Лил Нас Икс и британската пејачка Јусуф/Кет Стивенс ќе настапат на Worthy Farm во јужна Англија, заедно со Фетбој Слим, Блонди, нигериската пејачка Визкид и десетици други дела, од кои многу допрва треба да бидат објавени.

  Гластонбери обично се распродава пред да бидат објавени насловните актери, настапувајќи во клучните моменти на главната сцена на фестивалот, со претходни настапи на ѕвезди од Бијонсе и Дејвид Боуви до Доли Партон, Брус Спрингстин и Ролинг Стоунс.

  Билетите за овогодинешниот фестивал беа купени за нешто повеќе од еден час.

  Пол Макартни (80) играше на минатогодишниот Гластонбери, кој се одржа по тригодишна пауза поради пандемијата на коронавирус.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img